Rozmowa z wicemistrzem świata w teqball Adrianem Duszakiem. W Płocku odbywają się 1 Mistrzostwa Polski Plażowe Teqball.
radiomixx.pl: Proszę przybliżyć dyscyplinę i rozjaśnić, jakie są przepisy.
Adrian Duszak: Teqball to połączenie tenisa stołowego i piłki nożnej. Gramy na zakrzywionym stole do 12 punktów. Są cztery serwisy, maksymalnie trzy odbicia. Gramy do dwóch wygranych setów w fazie pucharowej, a w grupie do jednego wygranego seta. Tak to wygląda w skrócie.
radiomixx.pl: Jeszcze jest taki przepis, że piłkę można odbić trzy razy ale różnymi częściami ciała. Nie można pod rząd przebijać piłki tą samą częścią ciała.
AD: Powtórzenie nie może być tą samą częścią ciała dwa razy. Mamy maksymalnie trzy odbicia, każde musi być inną częścią ciała. Nie możemy też dwa razy tą samą częścią przebić piłki. Jeśli użyjemy głowy, to następne przebicie na stronę przeciwnika musi być inną częścią ciała.
radiomixx.pl: Czemu teqball?
AD: Jest to fajna alternatywa, która dynamicznie się rozwija, statystycznie to najszybciej rozwijający się sport na świecie. Miałem okazję przybić piątkę z Ronaldinho, z Puyolem, więc spełniłem swoje marzenia. Myślę, że to początek nowej, nieodkrytej jeszcze drogi. To jest tak młody sport, że wszystko jeszcze przed nami. Jest dobrze, chyba tutaj zostanę.
radiomixx.pl: W Płocku powstanie boisko do teqballa. Jak rozpocząć przygodę z tą dyscypliną sportu?
AD: Na początek warto przyjść, zobaczyć, przebijać piłkę bez żadnych zasad. Na początku każdemu doradzam, aby przyszedł, zobaczył, wyczuł stół i później zapoznał się z zasadami. Teqball jest taką dyscypliną sportu, że ciężko odejść od stołu po pierwszym treningu.
radiomixx.pl: Co jest najfajniejszego, najbardziej inspirującego w teqballu?
AD: Myślę, że rywalizacja i klarowność. Ja wywodzę się z freestyle’u, tam nie graliśmy do danej ilości punktów, a tutaj gramy do 12 punktów. No i radość z gry. To jest coś nowego, coś nieodkrytego. Myślę, że ogólnie całokształt wciągnął mnie w tę dyscyplinę sportu.
radiomixx.pl: Jesteśmy na Mistrzostwach Polski teqballa w odmianie plażowej. Ale ta dyscyplina może być grana także wewnątrz.
AD: Zgadza się. To są akurat pierwsze Mistrzostwa Polski, które odbywają się w wersji plażowej. Mam nadzieję, że będzie kontynuacja. W poprzednim roku mieliśmy Mistrzostwa Polski na hali, czyli standardowe Mistrzostwa Polski. Teraz jest to trudniejsza wersja – jest piasek, inaczej stąpa się po ziemi. Dla każdego jest to coś nowego.
radiomixx.pl: Patrząc na plażowe zmagania teqballistów, chyba jednak podłoże ma ogromne znaczenie.
AD: Dokładnie, podłoże ma ogromne znaczenie. Każdy gracz teqballa do końca nie jest przekonany czy będzie grał w butach czy bez butów. Jest chwilka zastanowienia przed meczem, którą wersję wybrać. Jest to dla nas coś nowego, musimy próbować nowych rozwiązań na zasadzie prób i błędów.
radiomixx.pl: Zwycięstwo będzie tu smakowało niesamowicie. Po pierwsze – to pierwsze Mistrzostwa Polski na plaży. Po drugie – zwycięzca jedzie na Mistrzostwa Świata.
AD: Z tyłu głowy jakaś presja jest, ale na razie zapominamy o tym. Jest ciepło, trzeba się tym cieszyć, dać z siebie wszystko, pokazać dobry teqball i zobaczymy, jak to będzie wyglądać.
radiomixx.pl: To jest młoda dyscyplina. Gdzie ją pierwszy raz zobaczyłeś?
AD: W Warszawie, na początku 2016 roku. Początkowo nie wiedziałem nawet, jak wpisać nazwę w internet, by zobaczyć, co to w ogóle jest. Ale teraz jest ponad 100 stołów w Polsce. Dynamicznie się to rozwinęło, jest ponad 100 sekcji. W każdym większym mieście można spotkać stół do teqballa oraz lokalnych zawodników. Wszystko idzie w dobrym kierunku, mam nadzieję, że będzie tylko lepiej.
radiomixx.pl: Jednym z elementów łączących teqball z piłką nożną jest piłka. Gracie takim samym rozmiarem piłki, co piłkarze na murawie.
AD: Gramy standardową piłką, która ma rozmiar nr 5. To jest dokładnie taka sama piłka. Jedyne, czego potrzebujemy to piłki, przeciwnika i chęci, bo chęci też są ważne.