W piątej audycji z serii "Polish Jazz" prezentuję Państwu genialny album Krzysztofa Komedy zatytułowany "Astigmatic". Wydany został przez Polskie Nagrania Muza opatrzony symbolami XL/SXL - 0298. Album przez wielu krytyków jak i słuchaczy uważany jest za jedno z największych dokonań muzycznych zarówno Krzysztofa Komedy jak i całej, polskiej szkoły jazzowej.
Krzysztof Komeda a właściwie Krzysztof Trzciński, urodzony 27 kwietnia 1931 roku w Poznaniu. Kompozytor, pianista, twórca znanych na całym świecie standardów jazzowych, muzyki do 65 filmów, oraz pionier jazzu nowoczesnego. Był członkiem pierwszego, powojennego zespołu jazzowego - krakowsko-łódzkiej grupy Melomani, którą tworzył wspólnie z Jerzym Matuszkiewiczem, Andrzejem Trzaskowskim czy Witoldem Kujawskim. Czemu "Komeda"? Pseudonim ten Krzysztof Trzciński przyjął dla potrzeb scenicznych około 1956 roku. Powodem tego była sytuacja zawodowa - Trzciński był laryngologiem i chciał ukryć swoją fascynację muzyką jazzową przed przełożonymi. Granie jazzu w powojennej Polsce było zakazane, jako muzyki niezgodnej z zasadami panującego w kulturze socrealizmu. Po tak zwanej "odwilży pażdziernikowej" w 1956 roku muzyka jazzowa nadal była przez władze traktowana w sposób nieufny.
Od 1968 roku Komeda przebywał w Los Angeles i koncentrował sie tam nad muzyką filmową do dzieł Romana Polańskiego takich jak "The Riot" czy "Dziecko Rosemary". Tego samego roku uległ poważnemu wypadkowi czego wynikiem był krwiak mózgu. Zmarł po powrocie do Polski 23 kwietnia 1969 roku w Warszawie.
Zapraszam do wysłuchania audycji.
Rafał Strzemieczny