W dniach 3-5 czerwca odbędzie się XIV Jarmark Tumski oraz Dni Historii Płocka. Przed nami 3 intensywne dni: występy artystyczne, wystawy, inscenizacje historyczne, koncerty, a także bogata strefa handlowa i kolekcjonerska. Do Płocka przyjedzie blisko 350 wystawców. Teren Jarmarku Tumskiego podzielony zostanie na strefę handlową, kolekcjonerską, historyczną oraz dziecięcą. Kramy staną na Nowym Rynku, Tumskiej, Grodzkiej, Starym Rynku, a także na Placu Narutowicza.
W piątek na scenie przy Muzeum Mazowieckim punktualnie o godzinie 12:00, oficjalnie otworzony zostanie XIV Jarmark Tumski. Prezydent Miasta Płocka Andrzej Nowakowski przekaże na ręce ambasadora Jarmarku – Pana Bohdana Kowalczyka symboliczne klucze do bram miasta. Tego dnia uczcimy również słodkim tortem 785. rocznicę lokacji Miasta Płocka.
Pierwszego dnia imprezy strefa dziecięca, zlokalizowana na Starym Rynku, będzie przyciągała atrakcjami o tematyce „eco”. Do prowadzenia warsztatów i animacji zaproszone zostały podmioty, które na co dzień promują edukację ekologiczną, dbają o czystość naszego miasta i gospodarkę odpadową. Mistrz segregacji, edukacja ekologiczna bez samochodu, gry i zabawy ekologiczne to tylko niektóre z propozycji PreZero PGK oraz PGO.
W tym samym czasie Organizatorzy z Komunikacją Miejską w Płocku zachęcać będą, aby przesiąść się do autobusu Komunikacji Miejskiej. Będzie można również odpocząć w strefie chill, napić się lemoniady oraz założyć PłocKartę, która niesie ze sobą mnóstwo korzyści. Komunikacja Miejska zostanie z nami do niedzieli.
Szereg działań związanych z ekologią planuje przeprowadzić także Książnica Płocka. Na jej stoisku znajdziecie ścieżki sensoryczne, będziecie mogli stworzyć ekologiczne zakładki, origami oraz zabawki z surowców wtórnych, a także wziąć udział w zabawach ekologicznych takich jak kręgle ekologiczne czy kapsle. Książnica proponuje także udział w konkursach dotyczących np. segregacji śmieci czy w quizach z wiedzy ekologicznej. Dowiecie się też więcej o wolnej bibliotece i drugim życiu książki. Młodzieżowy Dom Kultury im. Króla Maciusia Pierwszego oraz Spółdzielczy Dom Kultury Płockiej Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko-Własnościowej zorganizują ekologiczne warsztaty. W świat przyszłości i robotów przeniesie nas Akademia Robotica (warsztaty organizowane będą w godzinach 12-19, sobota-niedziela w godzinach 10-19).
Od godziny 12 do 17 spotkacie także ludzi dbających codziennie o nasze bezpieczeństwo. Na quizy, kolorowanki i spotkanie z Lwem Honorkiem zaprosi nas Straż Miejska. Na stoisku WOPR Płock zobaczymy pokazy pierwszej pomocy, ponadto będziemy mogli z bliska obejrzeć ich sprzęt ratowniczy oraz łódź ratunkową.
Na scenie zlokalizowanej na Starym Rynku rozpoczniemy aktywności już o godzinie 13. Zaprezentują się na niej artyści ze Stowarzyszenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku, przybyli na Jarmark kataryniarze, Szkoła Tańca i Ruchu Falcon, Elizaweta Udarowa z MDK oraz solistki POKiS – Weronika Samoraj i Karolina Wiśniewska. O godz. 17 na scenie przed Ratuszem zobaczymy najlepszy polski Tribute Band wykonujący utwory Beatlesów – zespół The Postman. Dla fanów legendarnych Beatlesów udostępniona będzie także wystawa w Muzeum Mazowieckim poświęcona ich twórczości.
W sobotę Jarmark będzie można odwiedzić w godzinach 10-19. Na placu Narutowicza, z okazji Dni Historii Płocka, zaprezentuje się Mazowiecka Drużyna Miecława, stanie tam także kilka stoisk wystawienniczych. Oprócz tego, na Starym Mieście, świętować będziemy 200-lecie urodzin Ignacego Łukasiewicza.
4 i 5 czerwca w ramach podróży z Łukasiewiczem, za sprawą Politechniki Warszawskiej Filii w Płocku oraz Zespołu Szkół Centrum Edukacji w Płocku, poznamy tajniki pracy chemików oraz przeprowadzimy masę ciekawych eksperymentów. Pokazy trwać będą przez cały dzień.
Nie zabraknie także kreatywnych inspiracji z Galerii Sztuki i Dzieci i Młodzieży POKiS. Warsztaty potrwają od godziny 12 do godziny 17.
Do obchodów przyłączy się także Centrum Nauki Kopernik, które na sobotnie popołudnie przygotowało trzy ciekawe animacje odbywające się w dwóch turach po półtorej godziny. Na pierwszy blok atrakcji zapraszamy w godz. 12-13.30, a na drugi w godz. 14-15.30. Dużym zainteresowaniem z pewnością będą cieszyły się pokazy o tajemniczych nazwach: „Morskie opowieści o równowadze”, „Ciśnienie” oraz „Umysł Przyłapany”.
Jeżeli ponad kreatywność stawiacie sport, to możecie skorzystać ze specjalnej strefy Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji Płock, która czynna będzie w godzinach 12-18.
Wraz z przewodnikami Płockiej Lokalnej Organizacji Turystycznej otworzymy drzwi historii. W godzinach 12-16 oprowadzą nas oni po płockich instytucjach zlokalizowanych na terenie Starego Miasta. Będzie można zwiedzać Bazylikę Katedralną, Książnicę Płocką, Liceum Ogólnokształcące im. St. Małachowskiego, Muzeum Diecezjalne, Muzeum Mazowieckie, Muzeum Żydów Mazowieckich, Sąd Okręgowy, Spichlerz, a także Towarzystwo Naukowe Płockie. Wszystkie wejścia w ramach spacerów z PLOT są bezpłatne.
Dużo będzie się działo także na ustawionej na Starym Rynku scenie. Już o godz. 12 zaprezentują się przed nią kataryniarze z Polski oraz z Niemiec. O 12:30 czeka nas pokaz Grupy Tanecznej Mavilena. Miłośników cygańskich rytmów zapraszamy o godzinie 19 na XVII Międzynarodowy Festiwal Romów w Płocku. Wystąpią zespoły takie jak Krystiano & Romen, Romanca, Elena i Cygańskie Czary, Carmen i Przyjaciele oraz czeskie Imperio.
W niedzielę na Starym Rynku świętować będziemy Dzień Dziecka. Poza kontynuacją naukowych eksperymentów z Politechniką na najmłodszych czekać będzie nieodpłatne szaleństwo na dmuchańcach, warsztaty, pokazy i wiele innych atrakcji.
W godzinach 12-16 znajdziecie Zakątek Odkrywców, który przygotował dla Was kilka kreatywnych propozycji warsztatów. Tuż obok, od 12:00, zajęcia prowadzić będzie także Młodzieżowy Dom Kultury im. Króla Maciusia Pierwszego oraz Galeria Sztuki Dzieci i Młodzieży POKiS. O godzinie 15 pałeczkę przejmie Grupa Kreatywna Tu mi Wolno i ich autorskie pomysły na połączenie wyobraźni z umiejętnościami manualnymi.
Na scenie zaprezentują się: tenor Andrzej Jurkiewicz, Klub Karate Tradycyjnego Płock, kabaret Układ Koleżeński, MOVE Dance Studio, Studio Tańca Fame , a także zespoły muzyczne i chóry działające przy Spółdzielczym Domu Kultury PSM L-W.
W strefie historycznej na placu Narutowicza zagości miasteczko rycerskie, gdzie przez cały dzień odbywać się będą pokazy historyczne. Zobaczymy pokazy walk rycerzy, szlachciców i artylerii, a każdy z uczestników będzie mógł wykazać się historycznymi umiejętnościami oraz wziąć udział w turnieju zabaw plebejskich takich jak kołek kręciołek czy przeciąganie liny. Całość zostanie okraszona licznymi konkursami i opowieściami o historii, tańcach, broni i ucztowaniu.
Wśród kramów znajdziecie także ten, w którym będzie można nabyć oficjalną monetę okolicznościową, jaką jest Brakteat protekcyjny Bolesława III Krzywoustego z 1136 r. Moneta wybita w limitowanej ilości jest oficjalną pamiątką XIV-go Jarmarku Tumskiego. Zgodnie z tradycją, historię tej niesamowitej monety poznacie dzięki tekstowi, zamieszczonemu na odwrocie certyfikatu oryginalności. Cena pamiątkowej monety to 20 zł. Będzie można ją kupić na stoisku promocyjnym POKiS, przy Muzeum Mazowieckim.
Nie zabraknie również tradycyjnej gazety Jarmarku – Kurjera Tumskiego, kolportowanego przez jarmarkowych gońców na ulicach Starego Miasta. Dzięki Kurjerowi będzie można zanurzyć się w historycznych ciekawostkach naszego miasta.
Przez cały czas trwania Jarmarku Tumskiego, w Muzeum Mazowieckim, można zwiedzać wystawę „The Beatles – Muzyka i Przeboje Wszech czasów” z prywatnej kolekcji Ambasadora XIV Jarmarku Tumskiego Bohdana Kowalczyka. Liczy ona ponad 300 eksponatów i składa się między innymi z płyt gramofonowych, płyt CD i DVD, kaset magnetofonowych, albumów i wydawnictw książkowych, plakatów, zdjęć, kart do gry a także...puzzli ! Wśród eksponatów znajdzie się perełka - tablica rejestracyjna, ze słynnego zdjęcia, na którym John Lennon, Paul McCartney, George Harrison oraz Ringo Starr przechodzą przez pasy. Dla zwiedzających dostępne będą również inne oddziały Muzeum Mazowieckiego m.in. otwarta niedawno w nowej siedzibie wystawa Art Deco.