Ukazały się już dwa odcinki cyklu "Pokolenia płockiej sztuki", pierwszy "Fotografia", drugi pod tytułem "Rodzina Zarembów".
Naszym gościem jest Piotr Dąbrowski, Fundacja Nobiscum.
radiomixx.pl: Pokolenia płockiej sztuki – ciekawy temat, bo twoi rozmówcy z pierwszego odcinka to Halina Płóciennik i Wiktor Dąbkowski, który jest dobrze mi znany, bo wiele lat prowadziliśmy razem Top Smokową Listę Przebojów. Oboje zajmują fotografią i są z różnych pokoleń.
Piotr Dąbrowski: Projekt Pokolenia płockiej sztuki powstał w głowie mojej i mojej żony Gabrieli podczas naszej pracy i podczas kontaktów, które mieliśmy z płockimi artystami, współpracując, m.in. z Płocką Galerią Sztuki. Przyszedł nam do głowy pomysł, by przedstawić artystów różnych pokoleń, bo, jeśli chodzi o sztuki wizualne, mamy bogate tradycje artystyczne. Środowisko artystyczne jest duże i prężne. Chodzi o to, by przedstawić też artystów, którzy tworzą nie tylko wizualnie. Na pierwszy rzut poszła właśnie fotografia, która w Płocku pełni ważną funkcję. Mówi się, że Płock jest miastem fotografów i ludzi, którzy zajmują się fotografią, często ze świetnym skutkiem. Działa Płockie Towarzystwo Fotograficzne, jest dużo osób, które zajmują się fotografią analogową, cyfrową, z drona. My sięgnęliśmy po nasz subiektywny wybór osób, które chcieliśmy zaprosić do naszego cyklu. Halina Płóciennik, legenda fotografii w Płocku, wiele lat związana z Muzeum Mazowieckim w Płocku. Jej zdjęcia są płocczanom na pewno znane z katalogów fotograficznych, przedstawiających nasze miasto. Zdjęcia często bardzo klimatyczne, fajnie wykorzystujące różne zjawiska pogodowe, o czym pani Halina wspominała w trakcie naszej rozmowy. Te zdjęcia przeszły do klasyki płockiej fotografii. Drugą osobą jest Wiktor Dąbkowski, obecnie najbardziej znany płocki fotograf na świecie. Jego zdjęcia są sprzedawane przez 7 międzynarodowych agencji na całym świecie do różnych periodyków, w których się ukazują. Prace Wiktora są bardzo znane. Jest też cała strona artystyczna, Wiktor jest laureatem nagrody eSPI Photography Award za cykl „1200 pogrzebanych żywcem”. Robi świetne, klasyczne, czarno-białe fotografie. Używa analogowych technik. Warto jego pracy, jako jednemu z najbardziej zapracowanych i rozchwytywanych płockich fotografów się przyjrzeć.
radiomixx.pl: Kiedy przyglądałeś się pracom Wiktora i pani Haliny, jak byś je scharakteryzował? Czym one się różnią?
Piotr Dąbrowski: Prace pani Haliny są utrzymane w ciepłej kolorystyce. Ten klimat jest troszkę melancholijny, zamglony. Prace Wiktora są czarno-białe, charakterne, często ostre. Przedstawia bardzo bezpośrednio fotografowane osoby i zdjęcia mają dużo klimatu, ale innego, bardziej związanego z fotografowanymi osobami. Jako fotoreporter idzie zdecydowanie w tym kierunku. Pani Halina mówi, że fotoreportaż to zdecydowanie nie było coś dla niej, więc koncertuje się na fotografii przyrody i miejskiej. Są to bardziej miejsca, obiekty, klimat związany z przyrodą, pogodą.
radiomixx.pl: Przy realizowaniu tego projektu udało się spotkać Wiktorowi z panią Haliną?
Piotr Dąbrowski: Niestety się nie udało. Z Wiktorem się spotkaliśmy na chwilę przed jego wylotem do Chin, bo mieszka obecnie i pracuje w Chinach. Wiadomo, w czasach covidowych nie jest to prosta podróż. Nie udało się artystom spotkać. Miejmy nadzieję, że będzie to wykonalne.
radiomixx.pl: Rozumiem, że w głowie masz już kolejny odcinek?
Piotr Dąbrowski: Kolejny odcinek też będzie poświęcony artystom tworzącym w obszarze sztuk wizualnych. Będzie to rodzina Zarembów – z panią Zofią Samusik-Zarembą i z jej synem Szymonem. Oboje są artystami. Pani Zofia od wielu lat tworzy, a jej syn obchodzi w tym roku 30 lecie swojej pracy artystycznej, chociaż w Płocku jest bardziej znany jako konserwator dzieł sztuki. I to była okazja, by porozmawiać o jeszcze jednym artyście – wieloletnim dyrektorze Muzeum Mazowieckiego – Tadeuszu Zarembie, który zmarł jakiś czas temu. Jego twórczość i praca artystyczna była tematem naszych rozmów.
Odcinek nr 1: Fotografia
Odcinek nr 2: Rodzina Zarembów
O innych projektach Fundacji Nobiscum możecie poczytać na stronie https://fundacjanobiscum.eu/