Karolina Spychalska i Joanna Pankowska z Płockiej Akademii Jogi.
radiomixx.pl Podstawowe pytanie – czym jest joga?
Karolina Spychalska: Joga jest systemem filozoficznym, ponieważ to, co widzimy na sali, to jest tylko jeden z aspektów czyli asany, pranajamy, medytacja. Asany to są pozycje jogi. Pranajamy to są ćwiczenia oddechowe. Medytacja to praktyka, która ma na celu wyciszenie, kontemplacja inaczej. Z sanskrytu słowo „joga” oznacza „scalać, jednoczyć, łączyć”. Celem jogi jest połączenie ciała, ducha i umysłu.
radiomixx.pl Czemu ciebie pochłonęła joga? Gdzie ją pierwszy raz praktykowałaś? Jak do ciebie trafiła ta filozofia?
Karolina Spychalska:Pierwszy raz zetknęłam się z filozofią na studiach. Pracowałam w klubie dla pań, prowadziłam zajęcia fitness. I, szczerze mówiąc, pierwszy raz mi się nie spodobała joga. Wydała mi się zbyt spokojna, nic się nie dzieje. Albo to nie był mój czas, albo to nie była ta sesja, która by mnie zainteresowała. Na jodze można spotkać sesje relaksacyjne i sesje bardzo dynamiczne, i sesje terapeutyczne. Jest też wiele odmian jogi, każdy może coś dla siebie znaleźć. Po dwóch latach spotkałam się z jogą na kursie doszkalającym dla instruktorów fitness. I tam odkryłam, że joga nie jest nudna, ale mega interesująca, bardzo precyzyjna. Właściwie każdy sportowiec znajdzie tam coś dla siebie. Osoby potrzebujące rehabilitacji znajdą tam pomoc. Wtedy joga pochłonęła mnie totalnie i zaczęłam ją praktykować w szkole Adama Bierewicza w Warszawie, jeździłam na obozy, a po trzech latach praktyki trafiłam na kurs nauczycielski.
radiomixx.pl Jogę można praktykować w pomieszczeniach, ale i w plenerze. One się różnią między sobą?
Joanna Pankowska: Tak. W plenerze nie można się tak mocno skoncentrować, jak na sali. Na sali najczęściej używamy przyborów, w plenerze podłoże jest niestabilne i jest na pewno trudniej.
radiomixx.pl Jest taki obrazek osób w przestrzeni miejskiej, zurbanizowanej. Mówię o Chinach.
Karolina Spychalska: W Chinach praktykuje się jogę, jednak częściej jest to tai chi. W Chinach ogólnie wychodzi się w plener i praktykuje różne rzeczy, można spotkać seniorów na urządzeniach gimnastycznych, na placach zabaw, jak dla dzieci. Uważam, że to dlatego, między innymi, ludzie tam tak długo żyją i są sprawni.
radiomixx.pl Jak do was trafić?
Karolina Spychalska:Praktykujemy w dwóch miejscach. W tym momencie praktykujemy w Pokisie i w Akademii Ruchu na Podolance. W roku szkolnym najczęściej praktykujemy w liceum Małachowskiego. Teraz szkoły były zamknięte, ale, być może, niedługo wrócimy na salę w Małachowiance, ale w Pokisie też jest fajna sala.
radiomixx.pl Płocka Akademia Jogi ma swoją stronę internetową i stronę na Facebooku?
Karolina Spychalska: Tak, nasza strona internetowa to www.joga-plock.pl.
radiomixx.pl Z tego, co słyszę, to joga jest dla wszystkich.
Karolina Spychalska:Zdecydowanie, joga jest dla wszystkich. Każdy może praktykować jogę – młody, stary, osoby z problemami zdrowotnymi i dla każdego znajdziemy rozwiązanie dla jego ciała.
radiomixx.pl Asiu, wiem, że jesteś zwolenniczką praktykowania jogi i pokazywania jej wśród dzieci.
Joanna Pankowska: Mnie uczyła, siedząca obok, Karolina. I też pierwsze zajęcia mi się nie spodobały, ponieważ bolało mnie wszystko. Joga ma jedną podstawową zaletę – uczy cierpliwości i szacunku do swojego ciała. Dlatego też staram się ten szacunek i tę cierpliwość przekazywać swoim uczniom.
radiomixx.pl Jak dzieci reagują na jogę? Dzieci są żywe, nie mają dużo cierpliwości, tak, jak dorośli. Nie do końca mogą to sobie z wizualizować po co joga jest im potrzebna. Jak to wygląda w praktyce?
Joanna Pankowska:Wykorzystujemy tą dziecięcą radość, ich elastyczność i szybkość, ale w pewnym momencie nakazujemy zatrzymanie. Wygłupiamy się, opowiadamy bajki, pokazujemy asany, a potem zaczynamy wydłużać czasy trwania w pozycjach. Z 5 sekund robimy 15 sekund i okazuje się, że dzieciaki są w stanie wytrzymać w asanie 30 sekund, niektóre minutę.
radiomixx.pl Dzieci są w stanie cię zaskoczyć?
Joanna Pankowska: Przede wszystkim elastycznością. Najczęściej dzieciaki w wieku szkolnym, kiedy sadzamy je na krzesełka, tracą swoją elastyczność i, kiedy sadzamy je przed tabletami, komputerami, telewizorami to wszystko w ciałach się zatrzymuje. Dzieci są naturalnie elastyczne, więc w pewnym momencie powinniśmy to wykorzystywać i próbować z nimi jogi.
radiomixx.pl Gdy ktoś nas teraz słyszy i się zastanawia: „spróbować czy nie spróbować?” - co byś powiedziała?
Karolina Spychalska: Ja bym powiedziała, żeby spróbował! Zapraszam serdecznie. Mamy różne rodzaje jogi, więc niezależnie od tego, czy potrzeba wyciszenia czy dynamizmu, czy może fizjoterapii (prowadzimy zajęcia „zdrowe plecy”) – trzeba spróbować! To w sumie nic nie kosztuje. Tak naprawdę, nie ma takiej osoby, która by nie znalazła trudnych elementów, ale i w tych, w których jest dobra. Więc jest trochę marchewki, trochę kijka i to motywuje do tego, by chcieć więcej, chcieć w tym być lepszym. Pojawia się swoiste poczucie szczęścia, radości, wdzięczności, dobrego czucia się we własnym ciele.
radiomixx.pl Joga staje się coraz bardziej popularna?
Joanna Pankowska: Tak, joga staje się popularniejsza, ponieważ ludzie potrzebują spokoju, wyciszenia i mniej intensywnych ćwiczeń dla ciała, ćwiczeń w ciszy i skoncentrowania się na „tu i teraz”, a nie rozbieganego umysłu, który mamy serwowany na co dzień poprzez media i bodźce wszelakie.
Dziękuję za rozmowę!