Książnica Płocka zaprasza 26 września na otwarcie wystawy fotograficznej „Rok Smoka”. Będzie to zbiór kilkudziesięciu autorskich fotografii, które podczas swego kilkuletniego pobytu na Tajwanie wykonał Wiktor Dąbkowski.
Wiktor Dąbkowski to postać doskonale znana w Płocku i w świecie. Płocczanin, przed laty kultowy dziennikarz radiowy, od kilku lat wolny strzelec, fotograf, dziennikarz, który współpracuje ze światowymi agencjami prasowymi. W swojej pracy specjalizuje się w dokumentowaniu międzynarodowych wydarzeń politycznych i społecznych.. Jego prace publikowane są w prestiżowych tytułach prasowych, takich jak The New Yorker, The Guardian, Stern, Courrier International czy Le Monde, a także wystawiane na festiwalach i w galeriach fotograficznych w Holandii, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Belgii, Indiach i Gruzji. Wiktor łączy w swojej twórczości tradycyjną fotografię analogową z nowoczesnymi technikami, a jego projekty koncentrują się na tematach takich jak migracja, ekologia, polityka oraz kwestie tożsamości.
W Książnicy Płockiej Wiktor Dąbkowski zaprezentuje swój najnowszy projekt fotograficzny i opowie o swoich doświadczeniach oraz o kontekście powstawania prezentowanych zdjęć. „Rok Smoka” jest efektem jego sześcioletniego pobytu w Chinach i na Tajwanie, gdzie badał i starał się zrozumieć chiński ekspansjonizm.
Projekt, nad którym autor pracował przez ostatnie dwa lata, stanowi dokumentację niezwykłego okresu w historii Tajwanu. Wyspa, będąca przedmiotem sporu między Chińską Republiką Ludową a lokalnym rządem, kontynuującym przedwojenną chińską demokrację, jest areną dynamicznych przemian politycznych, społecznych i kulturowych. „Rok Smoka” to projekt, który eksploruje te przemiany poprzez fotografię, ukazując wpływ człowieka na krajobraz miejski i wiejski, a przede wszystkim proces gwałtownej sinizacji Tajwanu. Sinizacja, czyli wprowadzanie chińskich wpływów kulturowych, politycznych i społecznych na Tajwanie, jest głównym tematem serii zdjęć prezentowanych na wystawie w Książnicy Płockiej.
Wernisaż z udziałem autora 26 września o godz. 17.00 w sali kolumnowej, ul. Kościuszki 6.
Wystawa będzie czynna do 2 grudnia 2024 r.