Jeśli twoje przedsiębiorstwo znajduje się w stanie zagrażającym bieżącemu funkcjonowaniu, ale widzisz szansę na uratowanie go - to czytasz właśnie tekst, który jest dla ciebie. Restrukturyzacja traktowana szeroko to działanie mające na celu zmianę formy działania przedsiębiorstwa dla poprawy efektywności finansowej i nie musisz tego robić samemu.
Zgodnie z ustawą Prawo Restrukturyzacyjne z dn. 15 maja 2015r. z późn. zm. celem postępowania restrukturyzacyjnego jest zachowanie przedsiębiorstwa dłużnika niewypłacalnego lub zagrożonego niewypłacalnością poprzez zawarcie układu z wierzycielami - tyle definicja, restrukturyzacja sądowa to coś, do czego potrzebujesz doradcy restrukturyzacyjnego.
Najpopularniejszą formą prowadzenia restrukturyzacji w naszym kraju to postępowanie o zatwierdzenie układu i o nim głównie będę pisał. Do tego, aby rozpocząć takie postępowanie potrzebujesz umowy z doradcą. Następnie przechodzi razem przez cały proces od przygotowania listy wierzytelności czy wstępnego planu restrukturyzacyjnego poprzez negocjacje z wierzycielami do wniosku do sądu o zatwierdzenie układu.
Co jednak z tego wynika? Mówiąc językiem korzyści, co na uruchomieniu takiego postępowania zyskujesz. Najważniejsze to wstrzymanie prowadzonych egzekucji w niektórych przypadkach zwolnienie zablokowanych rachunków. Czas trwania tej procedury jest ściśle określony i trwa równe 4 miesiące. Wniosek o zatwierdzenie układu złożony do sądu choćby dzień po upływie terminu nie zostanie rozpatrzony. Co dalej, uzyskujesz pomoc profesjonalną w przygotowaniu wniosku, planu restrukturyzacyjnego i propozycji dla wierzycieli. Dlaczego to jest ważne? A to dlatego, że odpowiednio ustrukturyzowany dług pozwala na osiągnięcie niezbędnego poziomu zaspokojenia, który pozwoli na zawarcie układu. Kolejna korzyść to możliwość dowolnego kształtowania propozycji układowych co daje możliwości obniżenia zadłużenia. Ustawa, zgodnie z art. 156 Pr.R. przewiduje zakres możliwych propozycji układowych. wśród których są:
- odroczenie terminu wykonania,
- rozłożenie spłaty na raty,
- zmniejszenie wysokości,
- konwersję wierzytelności, etc.
Jak widać katalog możliwości jest szeroki i można naprawdę sporo uzyskać.
Teraz jeszcze czego nie uzyskasz. Nikt nie zgodzi się na całkowite umorzenie długów, ponieważ zaspokojenie nie może być mniejsze niż gdyby przeprowadzono upadłość. Nie można zmniejszyć zobowiązań publicznych, można je jedynie rozłożyć na raty. Kolejną uciążliwością jest ograniczenie zarządu, prowadzenie działań przekraczających zwykły zarząd wymaga zgody doradcy restrukturyzacyjnego.
Jak widać postępowanie restrukturyzacyjne może być rozwiązaniem problemów przedsiębiorcy i jako takie warto je stosować. Zapraszam na bezpłatne piątki konsultacyjne. Oddaję swój czas osobom, które nie wiedzą, czy to rozwiązanie im pomoże. Usiądziemy oraz przeanalizujemy sytuację i znajdziemy wspólnie rozwiązanie, a przynajmniej jego zarys. Proszę o skorzystanie z formularza zgłoszeniowego lub umówienie się telefoniczne nr 502 024 385.
Tomasz Szeligowski