Zakończył się kolejny etap weryfikacji projektów złożonych w 14. edycji Budżetu Obywatelskiego Płocka. Spośród 36 zgłoszonych projektów, na etapie oceny formalnej – dwa projekty zostały odrzucone z uwagi na niespełnienie wymogów formalnych, a jeden projekt został wycofany przez pomysłodawcę. Do oceny merytorycznej skierowane zostały więc 33 propozycje. Po analizie merytorycznej 22 projekty uzyskały pozytywną ocenę i będą poddane pod głosowanie.
– Projekty dotyczą zarówno modernizacji ulic, budowy placów zabaw, tężni solankowej, siłowni pod chmurką czy zmiany tras autobusów – wymienia prezydent Andrzej Nowakowski.
W trakcie weryfikacji sprawdzono m.in.: zgodność projektów z zadaniami własnymi miasta, przepisami prawa, miejskimi dokumentami i strategiami, możliwość realizacji w proponowanej lokalizacji, wykonalność techniczną, poprawność oszacowanych kosztów oraz spełnienie kryterium ogólnodostępności. W razie wątpliwości pracownicy komórek merytorycznych Urzędu Miasta i miejskich jednostek organizacyjnych kontaktowali się z pomysłodawcami w celu uzupełnienia informacji lub dokonania niezbędnych modyfikacji.
Wyniki weryfikacji – zarówno pozytywne, jak i negatywne – wraz z uzasadnieniem oraz ewentualną korektą kosztów projektów na stronie mojemiasto.plock.eu
Głosowanie na pozytywnie ocenione projekty rozpocznie się 15 września 2025 roku i potrwa do 28 września. To właśnie mieszkańcy zdecydują, które z nich zostaną zrealizowane w ramach przyszłorocznego budżetu miasta.
- Dotychczas zrealizowaliśmy prawie 180 projektów za łączną kwotę około 53 milionów złotych. Pamiętajmy też, że budżet obywatelski to rodzaj konsultacji społecznych. Dzięki niemu dowiadujemy się o potrzebach mieszkańców i zdarza się, że nawet projekty, które nie zostaną wybrane w głosowaniu, są później wprowadzone do budżetu miasta i realizowane, jak np. magistrala rowerowa czy ścianka wspinaczkowa – mówi prezydent Nowakowski.
Źródło i fot.: UM Płock