radiomixx.pl: Fundacja Nobiscum przygotowała dwa kolejne wydawnictwa. Jedno to „Płock Miasto Wielu Kultur” – przewodnik. Czy on ma coś wspólnego z przewodnikiem wydanym w ubiegłym roku?
Piotr Dąbrowski: Przewodnik jest rozwinięciem koncepcji zeszłorocznej, kiedy wydaliśmy przewodnik śladami płockich Żydów. Tym razem sięgamy po spuściznę wielu płockich mniejszości narodowych czy religijnych. Mówimy o tym, co zostawiła nie tylko płocka społeczność żydowska po sobie, ale też o wkładzie np. Mariawitów, Ewangelików czy Prawosławnych w rozwój Miasta Płocka. Przewodnik jest dofinansowany ze środków Miasta Płocka i dzięki temu udało się go opublikować.
radiomixx.pl: Znajdujemy się w parku na Wzgórzu Tumskim, tuż za Katedrą Mariawicką. To jeden z obiektów, który jest opisany w przewodniku. Ile jest takich lokalizacji?
PD: Z grubsza można powiedzieć, że jest 35 lokalizacji, ale jest ich troszkę więcej, ponieważ je pogrupowaliśmy. Jeśli mówimy o konkretnych miejscach to będzie ich więcej niż 35. Jest mapka, która pokazuje, gdzie one się znajdują w Płocku. Każdy może sobie we własnym zakresie ścieżkę zwiedzania opracować.
radiomixx.pl: Przewodnik jest w dwóch wersjach językowych – polskiej i angielskiej. Jak sądzisz – bardziej się przyda płocczanom czy turystom z zagranicy?
PD: Jak na razie jest bardzo duże zainteresowanie płocczan, tak, jak to miało miejsce w zeszłym roku. Wielu turystów zagranicznych już w zeszłym roku się tym przewodnikiem interesowało. Już na etapie procesu wydawniczego mieliśmy pierwsze zamówienia. Podobnie było w tym roku. Część z tych przewodników drogą wysyłkową niebawem powędruje za granicę. Zainteresowanie ludzi, którzy mają tu swoje korzenie lub interesują się historią miasta również jest.
radiomixx.pl:Przygotowaliście przewodnik wspólnie z Gabi.
PD: Gabriela Nowak-Dąbrowska, jest autorką całej merytorycznej części przewodnika. Ja zająłem się tłumaczeniem i przygotowaniem od strony graficznej. Tradycyjnie dla naszych działań to Gabi jest merytorycznym kręgosłupem, ona przygotowuje nasze publikacje lub zajmuje się ich redakcją.
radiomixx.pl: Czy dla ciebie jest coś, co na nowo odkryłeś, kiedy Gabi przygotowała ten przewodnik? Czy jest coś, co jest dla ciebie nowością? Co cię zaskoczyło?
PD: Nie wiem, czy było tu coś, co było dla mnie bardzo zaskakujące. My już wcześniej, przygotowując materiał do tych przewodników, sięgaliśmy po historie nie tak bardzo znane szerszej publiczności. Stąd też niektóre lokalizacje zawarte w przewodniku to takie, których już nie ma. Np. budynek Cerkwi Prawosławnej, który znajdował się vis-a-vis pomnika Broniewskiego. Od bardzo dawna tego budynku już nie ma, więc mało płocczan w ogóle wie, że w Płocku była Cerkiew Prawosławna. Zdjęcie, które w przewodniku się znajduje – rozmiar tego budynku – robi wrażenie.
Mnie jest już ciężko coś powiedzieć, ponieważ uczestniczę w procesie przygotowania tych materiałów cały czas i czasem nawet już nie pamiętam kiedy dowiedziałem się o niektórych drobiazgach.
radiomixx.pl: A może zrobić suplement miejsc nieobecnych?
PD: Tak samo, jak w przewodniku ubiegłorocznym, tak i w tym jest szereg takich miejsc: jest Cerkiew, jest Synagoga, która znajdowała się przy ulicy Synagogalnej, a która już nie istnieje w przestrzeni miasta. Obawiamy się, że w przyszłości podobny los może spotkać np. płockie Kuczki, które są już w kiepskim stanie. Na ten moment te trzy kuczki, które są w przewodniku, jeszcze można zobaczyć. Nie wiem, jak długo tak będzie.
radiomixx.pl: Dla autorów ważny jest odzew tych, którzy korzystają z tych przewodników. Jakie opinie do was docierają?
PD: Bardzo pozytywne. Sama formuła przewodnika, przygotowanego w formie poręcznej z którą można wędrować po mieście, spotkała się z dobrym przyjęciem. Także dwujęzyczność – przewodnik jest dostępny nie tylko dla osób polskojęzycznych. Od samego początku chcieliśmy, by kwestie językowe nie ograniczały odbioru. Zeszłoroczny przewodnik spotkał się też z bardzo dobrym odbiorem potomków Żydów płockich, którzy miasto odwiedzali. Miałem okazję odbyć kilka wycieczek, mając przewodnik jako bazę i wychodziły z tego spacery nierzadko pięciogodzinne. Jest bogaty w treści i podoba się.
radiomixx.pl: Z przewodnika dowiemy się też, jak inne funkcje miały obiekty, które dziś postrzegamy zupełnie inaczej. One do czegoś innego służyły dawniej.
PD: Dobrym przykładem może być płocka baszta obronna, która kojarzy się ze swoją pierwotną funkcją. Mało osób wie, że pełniła bardzo ważną funkcję w płockiej społeczności żydowskiej. Znajdował się tam przytułek dla starców i kalek. Bardzo ważne miejsce, którego obecność akurat w świadomości osób nie jest taka oczywista.