Powstanie on na placu na terenie Centrum Badawczo-Rozwojowego. Ruszyły już pierwsze prace związane z zagospodarowaniem miejsca pod przygotowanie placówki. Zgodnie ze wstępnymi założeniami, w Płocku przygotowane zostanie ok. 200 łóżek dla pacjentów. W budowę zaangażowane są spółki z Grupy ORLEN.
- Nadzwyczajna sytuacja, z którą mamy do czynienia, wymaga od nas szybkich i zdecydowanych działań. Dziś jedną z najpilniejszych potrzeb jest budowa tymczasowych szpitali. Jesteśmy w stałym kontakcie z przedstawicielami rządu i koncentrujemy się na tym, aby placówki zaczęły funkcjonować jak najszybciej. Przygotowywany jest już teren pod szpital w Płocku. Jednocześnie, we współpracy ze spółką Energa z Grupy ORLEN, pracujemy nad realizacją podobnego projektu w Ostrołęce - mówi Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN.
Szpital tymczasowy w Płocku powstaje we współpracy z Wojewódzkim Szpitalem Zespolonym. To już kolejne działania koncernu w walce z COVID-19. Od początku trwania pandemii PKN ORLEN łącznie przeznaczył na ten cel ponad 120 mln zł.
PKN ORLEN odpisał Prezydentowi Płocka, dlaczego lokalizacja szpitala tymczasowego nie może być umiejscowiona w byłej SP 17 w Płocku - "w ocenie ekspertów budynek w obecnym stanie nie nadaje się do szybkiego zaadoptowania na potrzeby szpitala tymczasowego. Brak dokumentacji technicznej, utrudniony dojazd do obiektu od strony ul. Miodowej oraz wąska droga komunikacji do wejścia głównego do budynku znacząco utrudniać będą przejazd pogotowia ratunkowego. Wielopoziomowy układ pomieszczeń oraz brak wind osobowych i towarowych definitywnie dyskwalifikuje obiekt pod kątem przemieszczania się personelu po obiekcie z pacjentami" - czytamy w piśmie z dnia 4 listopada br.
Na początku pandemii ORLEN Oil, spółka z Grupy ORLEN, błyskawicznie przestawiła linie produkujące płyn do spryskiwaczy i w trybie ciągłym rozpoczęła wytwarzanie płynu do dezynfekcji rąk. Przekazywano go na potrzeby służby zdrowia i służb mundurowych, a także do sprzedaży detalicznej. Z kolei w zakładzie Grupy ORLEN w Trzebini produkowany jest płyn do dezynfekcji powierzchni o właściwościach biobójczych. Płyn dostępny jest w sprzedaży hurtowej oraz dla instytucji użyteczności publicznej.
Priorytetem przez cały okres pandemii pozostawało również zabezpieczenie pracowników i klientów stacji paliw Koncernu. Dlatego ostatnio PKN ORLEN wyposażył stacje paliw w dodatkowe urządzenia zwiększające bezpieczeństwo klientów i pracowników. Sterylizatory powietrza zostały już zainstalowane na wszystkich 1798 stacjach paliw ORLEN w całej Polsce. Dla kierowców przygotowano również rozwiązania przyspieszające tankowanie i ułatwiające płatność za paliwo (mobilny kasjer, aplikacja ORLEN Pay, kolejkowanie nalewu, długie węże umożliwiające tankowanie z każdej strony dystrybutora). Również sieci zagraniczne należące do Grupy ORLEN wprowadzą takie rozwiązania w swoich obiektach. W ofercie wszystkich stacji dostępne są maski ochronne oraz płyn do dezynfekcji.
Pomoc PKN ORLEN skierowana była również do osób najbardziej zagrożonych pandemią COVID-19. Dlatego wsparcie Koncernu otrzymał również personel i podopieczni Domów Pomocy Społecznej. PKN ORLEN przekazał 21 najbardziej potrzebującym placówkom z całej Polski maski ochronne, rękawice, kombinezony, gogle oraz płyny do dezynfekcji rąk i powierzchni.
Dodatkowo Fundacja ORLEN pomagała szpitalom w całej Polsce, zajmującym się diagnozowaniem oraz leczeniem zakażonych osób. Za otrzymane darowizny placówki m.in. poszerzyły bazę laboratoryjną, zakupiły karetki, sprzęt medyczny (w tym respiratory), a także kombinezony ochronne, gogle, przyłbice, maski ochronne i rękawiczki chirurgiczne oraz środki dezynfekcyjne.
PKN ORLEN jako dobry sąsiad od początku pandemii wspierał również mieszkańców Płocka, gdzie znajduje się Zakład Produkcyjny i siedziba spółki. PKN ORLEN jest największym pracodawcą w regionie, w Płocku zatrudnionych jest blisko 70 proc. pracowników PKN ORLEN, czyli ponad. 3,5 tys. osób. Do tego dochodzą zatrudnieni w spółkach z Grupy ORLEN, również zlokalizowanych w Płocku. Dlatego jeszcze podczas pierwszej fali pandemii Koncern wspierał lokalne służby medyczne i mundurowe, przekazując respiratory, płyn do dezynfekcji rąk oraz powierzchni, maski i okulary ochronne, indywidualne zestawy ochrony biologicznej i inne wyposażenie ochronne.