Naszym gościem jest Krzysztof Misiak – współorganizator Płockich Konfrontacji Gitarowych
radiomixx.pl: Gitara to chyba twój ulubiony instrument.
Krzysztof Misiak: Oczywiście, że tak. Urodziłem się z gitarą.
radiomixx.pl: Które to będą Płock Konfrontacje Gitarowe?
KM: To będzie 12. edycja.
radiomixx.pl: Dwunasta edycja. Inna niż do tej pory, wiadomo dlaczego. Do kiedy trzeba wysłać zgłoszenia, jeśli chodzi o uczestnictwo w Płockich Konfrontacjach Gitarowych?
KM: Do 11 grudnia.
radiomixx.pl: Kogo oczekujecie?
KM: Czekamy na gitarzystów różnej maści. Zarówno elektrycznych, akustycznych, klasycznych, z różnego rodzaju umiejętnościami grania stylowego na tym instrumencie. Może być gitara jazzowa, folkowa, rockowa, bluesowa, jakakolwiek. Mile widziani są basiści również.
radiomixx.pl: Już wiemy na kogo czekacie. A na co czekacie, jeśli chodzi o formę prezentacji? Jak chętni mają się przygotować?
KM: Tradycyjna forma czyli prezentacja w Młodzieżowym Domu Kultury się nie odbędzie. Proszę przysyłać nagrania ze swoimi propozycjami. Czekamy na 2 utwory od każdego uczestnika. Prosimy o nagranie na video – żebyśmy widzieli, jak gracie.
radiomixx.pl: To ma być „setka”? Nie montowana, nie poprawiana?
KM: Najlepiej by było. Mogą to być nagrania, które zostały wcześniej zarejestrowane, które są udostępnione w mediach społecznościowych np. YouTube. Linki mile widziane. Najlepiej, jakby to były nagrania stworzone tylko dla nas. Nagranie nie może przekraczać 12 minut, najlepiej w różnych stylistykach, ukazujących uczestnika w szerszym horyzoncie.
radiomixx.pl: Jako doświadczony muzyk i juror Płockich Konfrontacji Gitarowych – co byś zalecał tym, którzy będą wysyłać swoje nagrania?
KM: Niech się skupią na jakości dźwięku. Chcemy jak najlepiej usłyszeć te umiejętności. Zależy nam, byśmy mieli jakiś rodzaj szerokości horyzontu, horyzontu stylistycznego. Każdy interesuje się różną muzyką. Dla mnie ważne jest, by ludzie wysyłali własne kompozycje, własną muzykę. Młodzi ludzie posiłkują się akompaniamentami zaczerpniętymi z internetu. To też jest dopuszczalne, chodzi o to, by pokazać umiejętności.
11. Płockie Konfrontacje Gitarowe 2019
radiomixx.pl: Element zaskoczenia też może być?
KM: Zawsze może być i zawsze jest. Mogą to być gitarzyści indywidualni, duety, tercety. Mogą to być zespoły. Jesteśmy otwarci. Są dwie kategorie – do 15 i powyżej 15 lat. Przede wszystkim mają do być amatorzy, pasjonaci, bez dyplomów.
radiomixx.pl: Kto będzie oceniał prace w tym roku?
KM: Oceniał będzie nasz gość Wojciech Pilichowski, Romek Kusy i ja. Dwóch basistów i ja. Parytet jest bardziej basujący.
radiomixx.pl: Jak to będzie wyglądać technicznie? Będziecie to oceniać przez internet? Wasze oceny będą pokazywane na żywo?
KM: Domyślam się już. Była koncepcja, by oceniać nagrania dostępne na fanpage, gdzie każdy będzie mógł to zobaczyć. A później byłaby nasza ocena. Jest propozycja, by dokonać oceny on-line. Bardzo możliwe, że dokonamy spotkania wirtualnego, a później skomunikujemy się ze sobą i będziemy rozmawiać o nagrodach. Liczymy, że osoby zgłoszą swoje uczestnictwo. 18 grudnia będzie wielki finał – werdykt, który pojawi się na stronie i fanpage MDK – organizatora Płockich Konferencji Gitarowych.
11. Płockie Konfrontacje Gitarowe 2019
radiomixx.pl: Werdykt 18 grudnia i nagrody. Co byś powiedział o nagrodach? To one często motywują do wzięcia udziału w konkursach?
KM: Ci uczestnicy, którzy już brali udział w naszym przedsięwzięciu, wiedzą, że nie zawsze wiemy, jakie nagrody będą przydzielane. Wszystko zależy od tego, jacy ludzie będą uczestniczyć. Czy bardziej basiści, czy może gitarzyści rockowi, akustyczni itd. Ale zawsze główną nagrodą jest instrument. Są też nagrody w postaci akcesoriów gitarowych – efekty, przewody gitarowy, tunery, struny. Wszystko, co związane z instrumentem.
radiomixx.pl: Na co ty będziesz zwracał uwagę? Są pewne elementy, na które na pewno będziesz zwracał uwagę. Na co trzeba położyć konkretny nacisk?
KM: Dobór repertuaru. Dobór repertuaru do umiejętności i świadomości. Trzeba umieć dobrze grać techniczne, wydobywać i kreować dźwięk. Za pomocą urządzeń czy ręki. Umiejętności budowania fraz, szczególnie wśród osób improwizujących. No i mój konik – harmonia i progresja akordów. Czyli to, jak sobie radzi ktoś, kto improwizuje na pochodach harmonicznych. Najbardziej lubię to, żeby każdy wymyślił swoją koncepcję na siebie. Nie trzeba brać znanego utworu, ale warto tworzyć własną muzykę. To jest najpiękniejsze, to nie podlega żadnym ocenom porównawczym. Spróbujmy to zrobić po swojemu. A jeśli już trzeba wziąć czyjś utwór to taki, który pozostawia duże pole do interpretacji np. jeśli gramy bluesa, zagrajmy go po swojemu.
12 PŁOCKIE KONFRONTACJE GITAROWE NA FB
REGULAMIN I KARTA ZGŁOSZENIOWA
11. Płockie Konfrontacje Gitarowe 2019