Lamparty perskie Sulakhat i Orlando zostali rodzicami. Kociak, który urodził się 23 sierpnia 2020 r. wychodzi już na zewnątrz i nieśmiało poznaje swój wybieg. Wkrótce młode poddane zostanie pierwszym badaniom i profilaktycznym zabiegom lekarskim. Pozwoli to na ustalenie płci malucha i wówczas ZOO Płock poprosi o pomoc w wyborze imienia dla małej perskiej piękności.
Lampart perski jest największym podgatunkiem lamparta. Doskonale wspina się po drzewach i pływa. Każde zwierzę ma własny, niepowtarzalny wzór cętkowania. Ciąża u lamparta trwa 3,5 miesiąca, samica karmi młode przez okres 3 miesięcy, jednak pozostają przy niej nawet przez 2 lata.
Lamparty perskie znajdują się na Czerwonej Liście Gatunków Zagrożonych Wyginięciem.
Występuje w skalistych i zalesionych obszarach wysokogórskich (do 4000 m. n. p. m.), ale także w leśnych dolinach i na stepach Azji centralnej (Iran, Afganistan, Tadżykistan, Turkmenistan, Armenia). Jest zwierzęciem drapieżnym, pokarmem są ptaki, mniejsze ssaki, owce, kozy, jeleniowate. Ssak ten potrafi doskonale przystosować swe zachowania łowieckie do rozmaitych środowisk. Zwykle poluje z zasadzki, ale jest też znakomity w pościgu. Poluje w nocy, rzucając się na ofiarę z drzewa lub skradając się po ziemi.
fot. ZOO Płock