Trwa 20. edycja konkursu organizowanego przez Szkołę Podstawową nr 22 z Płocka pod nazwą "Piszę książkę".
Naszym gościem jest Janusz Banasiak, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 22 w Płocku.
radiomixx.pl: Rozmawiać będziemy o kolejnej edycji konkursy „Piszę Książkę”. To już XX edycja tego konkursu literackiego. Może przybliży nam pan ten konkurs? Dlaczego powstał?
Janusz Banasiak: Pomysł konkursu powstał wśród naszych nauczycieli, głównie nauczycieli biblioteki. Pierwszy raz konkurs został zorganizowany w 2002 roku, a od 2008 roku współpracujemy z Książnicą Płocką przy organizacji konkursu, a głównie przy ocenie prac konkursowych. Konkurs polega na tym, że uczestnicy muszą napisać i wydać własnym sumptem książkę. Trzeba zadbać o treść książki, wygląd, okładkę, ilustrację – wszystko to, co książka powinna zawierać.
radiomixx.pl: Jakie umiejętności rozwija ten konkurs?
Janusz Banasiak: Trzeba umieć sformułować jakiś temat, zagadnienie. Czasami jest to przez nas narzucane, czasami jest dowolność, tak, jak w tym roku. O czymś ciekawym trzeba napisać, ale również trzeba umieć książkę zredagować. Niektórzy piszą ją ręcznie, niektórzy przy pomocy komputera i drukarek, a jeszcze inni znajdują inne formy. Często te książki są bogato i pięknie ilustrowane, to też duża umiejętność, którą nie wszyscy posiadają. Trzeba przeprowadzić korektę, podzielić na strony. Jest duży wachlarz rzeczy, które trzeba wykonać, by wziąć udział w naszym konkursie.
radiomixx.pl: Rozumiem, że uczestnik musi zrobić to samodzielnie?
Janusz Banasiak: Tak, ale pewnie często korzysta z jakiejś dodatkowej pomocy, szczególnie od strony nauczycieli języka polskiego, ale też rodziców, którzy pomagają w wykonaniu tej pracy.
radiomixx.pl: To już XX edycja. Młodzi płocczanie piszą swoje prace. Czy później kontynuują swoją literacką przygodę? Czy jest wam znana jakaś osoba, która jest dziennikarzem, redaktorem lub związała swoje życie z pisaniem?
Janusz Banasiak: Wiemy, że jeden z laureatów jest obecnie doktorantem Instytutu Polonistyki Stosowanej Zakładu Edytorstwa i Stylistyki. Rodzice jednej z uczestniczek wydali jej książkę samodzielnie. Czy ona się sprzedała – nie wiem? Jedna z prac uczestniczki z Wyszogrodu została wydana przez Muzeum Mazowieckie, dlatego, że dotyczyła ona historii Żydów z Wyszogrodu.
radiomixx.pl: Miejmy nadzieję, że w czasie tegorocznej edycji narodzi się znakomity literat, który osiągnie później ogromny sukces na tym polu.
Janusz Banasiak: Życzymy tego wszystkim uczestnikom.
radiomixx.pl: Tegoroczna edycja już trwa. Można zgłaszać już swoje prace. Gdzie i w jakiej formie?
Janusz Banasiak: Prace trzeba dostarczać do nas do szkoły. Nie przysyłać mailem czy w innej formie. Tylko gotowe, rzeczywiste prace trzeba do tej szkoły dostarczyć lub wysłać pocztą. Konkurs już trwa od 22 listopada. Do 21 stycznia jest termin przysyłania i dostarczenia prac.
radiomixx.pl: Kto zasiada w jury i jakie będą nagrody?
Janusz Banasiak: Nagrody będą różne i myślę, że z okazji XX edycji to nagrody będą trochę bogatsze. Nasze panie z biblioteki zawsze starają się zdobyć jak najlepsze nagrody, może będą pieniążki od sponsorów. W jury, oprócz naszych nauczycieli, zasiadają także pracownicy Książnicy Płockiej, którzy niewątpliwie mają większe doświadczenie, jak książka powinna wyglądać.
radiomixx.pl: Jak się domyślam, każdy z jurorów musi przeczytać i obejrzeć książkę. Jak wyglądają obrady takiego jury?
Janusz Banasiak: Rzeczywiście, jurorzy dostają te książki, wstępnie przejrzane przez niektórych członków jury. Potem trafiają do dalszego czytania. Dyskutują ze sobą, wybierają. Prace są oceniane w różnych kategoriach wiekowych. Nad wszystkimi propozycjami trzeba się pochylić, ponieważ one są różne w formie, treści, wyglądzie. Jedna z książek byłą w formie paragrafowej – czytelnik, odpowiadając na pytania, sam decyduje, do której strony ma przejść. Jeśli odpowie „tak”, to będzie czytał co innego, jeśli powie „nie”, to będzie coś innego. Wiele prac pojawia się w formie komiksów. Są książki przestrzenne. Różna jest dojrzałość twórców, różne tematy przez nie poruszane. Często są to poważne tematy. Nas to zaskakuje, że tak młody człowiek wypowiada się na jakiś bardzo trudny temat.
radiomixx.pl: Do 21 stycznia 2022 przyszli literaci mają czas na złożenie swojej pracy. Kiedy jest finał konkursu i jak będzie wyglądał finał?
Janusz Banasiak: Zaplanowaliśmy go w tym roku na 17 marca, ale może ulec przesunięciu. Finał odbywa się w naszej czytelni w bibliotece szkolnej. Zapraszamy na ten finał wszystkich uczestników konkursu, a w szczególności laureatów. Tam są omawiane prace, które osiągnęły tytuł laureatów lub zdobyły miejsce i wręczane nagrody.
radiomixx.pl: Pan bardziej woli czytać czy pisać?
Janusz Banasiak: Bardziej wolę czytać. Pisanie, szczególnie wymyślonych rzeczy, nie jest moją najmocniejszą stroną.
radiomixx.pl: Jakby pan zachęcił do tego konkursu?
Janusz Banasiak: Jest to ciekawe doświadczenie, ciekawa przygoda. A kiedy ta książka zaistnieje i można ją złożyć jako konkursową, to na pewno dostarcza temu autorowi wiele satysfakcji. Fakt, że ktokolwiek się nad tym pochyli lub przeczyta, ktoś, kto się na tym zna, świadczy o tym, że warto było to zrobić.
Szczegóły i regulamin konkursu "Piszę książkę".