Rozmowa z Prezydentem Płocka Andrzejem Nowakowskim. 1.10.2020
radiomixx.pl: Panie Prezydencie – temat najważniejszy. Zdrowie mieszkańców w związku z Sars-Cov-2. Ogniska w dwóch DPS-ach, kwarantanna części klas i nauczycieli w liceach, przypadki w Orlen Wiśle Płock. Mógłbym tak wymieniać dalej. Jaki jest aktualny stan i jak sobie radzą służby podległe miastu?
Andrzej Nowakowski: Mieliśmy w poniedziałek posiedzenie zespołu kryzysowego ze względu na liczne ogniska koronawirusa nie tylko w Płocku, ale i w powiecie płockim, bo mówimy o DPS-ach – jeden w Płocku, drugi w powiecie. Do tego jeszcze ognisko na poczcie, ale także w MDK-u. Nie ukrywamy takich informacji, bo one są ważne. Nad tym wszystkim czuwa sanepid, ale ja mam wrażenie, że już przestaliśmy kontrolować koronawirusa. Ilość zarażeń będzie rosła bardzo szybko, niezależnie od tego, co zrobimy. Dziś nie mamy wiedzy, ile jest przypadków, których nie zdiagnozowaliśmy. Które są bezobjawowe, a których możemy być nosicielami. Jesteśmy dopiero na początku największych wyzwań związanych z koronawirusem. Kluczowe będzie to, jak dziś i w najbliższych tygodniach będzie w stanie zareagować polska służba zdrowia. Dostaliśmy od losu kilka dodatkowych miesięcy na przygotowanie szpitali i zakup respiratorów. To, co mnie najbardziej niepokoi to to, czy szpitale będą w stanie obsłużyć coraz większą liczbę chorych.
radiomixx.pl: Czy w związku ze zwiększającą się liczbą zarażeń planowane są zmiany w trybie pracy Urzędu Miasta Płocka i podległych jednostek?
AN: Monitorujemy sytuację. Są jednostki, spółki, które są odpowiedzialne za bardzo newralgiczne kwestie związane z funkcjonowaniem mieszkańców. One muszą funkcjonować bez względu na zarażenia i ich skalę. Tak samo w Urzędzie. Funkcjonujemy tutaj w świecie pandemii, sporo osób było na pracy zdalnej. Dziś analizujemy i zastanawiamy się nad powrotem do rotacyjności pracowników. Tak, by choroba jednej osoby, nie wykluczała całego wydziału, jak to ma miejsce w szkołach. Jeden uczeń wyklucza całą klasę z nauki. Więc znów wraca kwestia pracy zdalnej i ograniczenia kontaktu z mieszkańcami. Dziś i tak dużo załatwia się przez telefon lub internet.
radiomixx.pl: Realizacja zadań takich jak ul. Kilińskiego, ul. Kredytowa czy oddanie do użytku Parku Mościckiego w tak niepewnych czasach epidemiologicznych jest niezwykle motywująca dla mieszkańców.
AN: Robimy swoje, wierząc, że trzeba funkcjonować w rzeczywistości pandemii. Skoro funkcjonują ludzie, dzięki którym możemy żyć np. sprzedawcy, piekarze – my także musimy normalnie funkcjonować i realizować postawione zadania. Dziękuję tym, dzięki którym było to możliwe.
radiomixx.pl: Nigdy nie podejmowałem tematyki ogólnopolskiej, zrobię dziś wyjątek. Dotyczący sprawy Sławomira Nowaka. Czy w jakiś sposób dotyka ona pana, spotyka się pan jako prezydent wywodzący się z PO z uszczypliwościami, teraz jeszcze kolejne pojawiające się informacje nt byłego prezesa PKN Orlen?
AN: Nie ma to żadnego wpływu. W niektórych kręgach może są uszczypliwości, które do mnie nie docierają. Do momentu, kiedy ktoś nie zostanie skazany prawomocnym wyrokiem, obowiązuje domniemanie niewinności. Prezes Krawiec ma postawione pewne zarzuty, ale jeszcze nie został skazany. Za czasów prezesury pana Krawca współpraca z PKN Orlen była ciut lepsza niż obecnie, ale nie była rewelacyjna. Kontakty były wyjątkowo rzadkie, ale obecnie ich w ogóle nie ma. Jeśli chodzi o Sławomira Nowaka, to miałem okazję się tylko raz z nim spotkać. Ale to za jego czasów udało się wpisać S10 do rządowych planów i jej przebieg w pobliżu Płocka. Niestety, minęło 6 lat i niewiele zostało zrobione.
radiomixx.pl: Przejął się pan sprawą okradzionego Skibka. Płocczanom w kilka dni udało się zebrać kwotę, którą założył sobie Skibek. (Sprawa Skibka)
AN: Dziękuję wszystkim tym, którzy zaangażowali się w pomoc. Cieszę się, że będzie mógł wrócić dzięki temu do swojej pasji i pracy, bo to też jego zawód. Fajnie, że łączy jedno z drugim. Z jednej strony niektórzy zarzucają mi, że jako prezydent nie powinienem się angażować, z drugiej zaś ciężko mi przejść obojętnie obok. Bardzo chciałbym też podziękować osobom, które zebrały pieniążki dla Damiana i Kacperka na diagnozę ich choroby oraz dla Zosi. Nie wszystkim da się pomóc, ale w takich przypadkach wyręczamy służbę zdrowia. Państwo jest niewydolne w takich obszarach i bez wsparcia nie udawałoby się to. Historia Skibka jest specyficzna, ale pokazuje potrzebną ludzką solidarność.
radiomixx.pl: Jak wygląda sytuacja z budową stadionu? Czy prace idą zgodnie z harmonogramem?
AN: Inwestycja nie jest zagrożona. Prace idą z małym, Covidowym poślizgiem. Jestem przekonany, że jeszcze w tym roku zaczną się prace budowlane.
radiomixx.pl: Od wielu miesięcy prowadzi pan internetowe wystąpienia na żywo. Proszę podzielić się wrażeniami z tej formy kontaktu.
AN: Pandemia nam to wymusiła. Ja zazwyczaj miałem drzwi od gabinetu wiecznie otwarte, tyle było gości. Pandemia to ograniczyła. Wiedziałem, że jest duża potrzeba kontaktu i wiedzy od mieszkańców. Stąd też dość często odbywały się spotkania on-line. Ostatnio są rzadsze, chociaż staram się jak najszybciej reagować, nie tylko za pośrednictwem dziennikarzy. Jest to dobra okazja, by odpowiedzieć na wiele pytań, które wówczas padają. Czasami zdarzają się zaskakujące pytania. Czasami zdarzają się trolle, które próbują zakłócić spotkanie swoimi komentarzami. Ale zdarza się to rzadko.
radiomixx.pl: Jak wygląda nasza sytuacja epidemiologiczna? Czy jesteśmy bliżej strefy żółtej, czy, póki co, jesteśmy niezagrożeni?
AN: Wydaje mi się, że jesteśmy coraz bliżej strefy żółtej. Jeśli nadal będzie rosła liczba osób zarażonych w powiecie płockim i w samym Płocku. W takich sytuacjach służby sanepidu decydują o różnych obostrzeniach. Dbajmy o swoją odporność w okresie grypowym, o seniorów, którzy mogą skorzystać z dwóch szczepień profilaktycznych zapewnionym przez miasto – przeciwko grypie i pneumokokom. Wystarczy zadzwonić do przychodni i zapytać, czy szczepionka jest dostępna. Wtedy każdy senior powyżej 65 r.ż. może się szczepić bezpłatnie. (Szczepienie dla seniorów)
Michał Kublik