Dlaczego warto korzystać z restrukturyzacji?
Rozpoczynając cykl o tym, jakie działania i jakie możliwości można uzyskać dzięki współpracy z Kancelarią Restrukturyzacyjną, rozpocząć należy od definicji zagadnienia. Restrukturyzacja więc jest to postępowanie, które umożliwia przedsiębiorcom borykającym się z trudnościami finansowymi podjęcie działań naprawczych, aby uniknąć ogłoszenia upadłości. Celem jest przywrócenie płynności finansowej. Podjęte działania dotyczące zmian czy to organizacyjnych, finansowych, czy operacyjnych, mają prowadzić do tego, aby firma mogła funkcjonować na rynku, spłacać zobowiązania wobec wierzycieli i jednocześnie kontynuować działalność gospodarczą. Ustawa z dnia 15 maja 2015 r. - Prawo Restrukturyzacyjne jest kompleksowym narzędziem prawnym, które zapewnia wsparcie w przeprowadzaniu restrukturyzacji i przyczynia się do skutecznego oddłużania firm.
Prawo Restrukturyzacyjne wprowadza cztery główne rodzaje postępowań restrukturyzacyjnych, które różnią się między sobą stopniem zaangażowania sądu i uprawnień wierzycieli. Są to:
Każde z tych postępowań ma w swoje działanie wpisane różnorakie procedury, które mają prowadzić do skutecznego osiągnięcia określonego celu. Samo postępowanie wymaga pracy fachowców z różnych dziedzin. Potrzebne są umiejętności księgowe, doradcze, audytorskie, dotyczące wyceny środków itp. Dlatego też postępowanie zależnie od stopnia skomplikowania trwa od kilku miesięcy do kilku lat. Ustawodawca oprócz wcześniej wspomnianego celu, jakim jest uratowanie przedsiębiorstwa, zapisał w ustawie także ochronę interesu wierzycieli. To powoduje, że wyważenie przeciwstawnych interesów wierzycieli i dłużnika stanowi nie lada wyzwanie dla kancelarii.
Najczęściej wybieranym postępowaniem jest postępowanie o zatwierdzenie układu. Jest ono najprostszym, najszybszych, ale przede wszystkim najmniej sformalizowanym rozwiązaniem przewidzianym w ustawie. Jest to procedura restrukturyzacyjna o ograniczonym zaangażowaniu sądu, w której przedsiębiorca, z pomocą doradcy restrukturyzacyjnego, opracowuje propozycje układowe i zbiera głosy wierzycieli, aby doprowadzić do zatwierdzenia układu. W ten sposób możliwe jest uzyskanie porozumienia z wierzycielami i uniknięcie upadłości w bardziej efektywny sposób.
Postępowanie o zatwierdzenie układu to jedna z bardziej elastycznych i szybkich form restrukturyzacji, co czyni ją atrakcyjną dla firm w trudnej sytuacji finansowej, które pragną porozumieć się z wierzycielami i odzyskać płynność finansową bez długotrwałych i kosztownych procedur sądowych.
Zapraszam do następnych artykułów, jeśli jesteście zainteresowani konkretnym aspektem restrukturyzacji i oddłużania, zapraszam, piszcie na adres: kancelaria@szeligowski.com
Tomasz Szeligowski