Płock został wyzwolony w dniu 21 stycznia 1945 r. przez oddziały radzieckie 70. armii II Frontu Białoruskiego.
Afisz, Płock 1939r.
Franciszek Dorobek w "Płock i ziemia płocka w 1945 roku" w styczniu 1980 roku pisał:
"Wyzwolenie miasta rozpoczęło się w sobotę 20 stycznia 1945 roku. W wysłonecznione południe oddziały radzieckie zajęły Radziwie. Niemcy podpalili kościół i wysadzili razem z oddziałkiem swoich żołnierzy mosty na Wiśle. Wieczorem do Radziwia wmaszerowały oddziały Ludowego Wojska Polskiego. W prawobrzeżnym Płocku byli jeszcze Niemcy. Wymiana strzałów między obu brzegami trwała kilka godzin. W godzinach rannych 21 stycznia do miasta weszły oddziały radzieckie. Całe miasto zostało wyzwolone. Odszedł na zawsze czas - "ponury jak milczenie, w którym miłość była bez siły, a śmierć bez majestatu". Na wieży zegarowej płockiego ratusza powiewać zaczęły dwie flagi: polska i radziecka. W kilka godzin po wyzwoleniu (...) przybyli do miasta: Kazimierz German - sekretarz komitetu okręgowego PPR, Antoni Łuczak - sekretarz Komitetu Powiatowego PPR - i Barbara German - zastępca sekretarza KP PPR, by podjąć sprawę organizacji władz politycznych i administracyjnych. (...)
W poniedziałek 22 stycznia w gmachu płockiego ratusza z udziałem sekretarza okręgu PPR Kazimierza Germana i komendanta wojennego miasta majora Cyganowa odbyło się pierwsze w wyzwolonym mieście zebranie Miejskiej Rady Narodowej. (...) Jako pierwszy zabrał głos K. German, kreśląc w swoim wystąpieniu zadania w nowej sytuacji politycznej. Szczególny nacisk położył na sprawę zabezpieczenia mienia społecznego przed grabieżą, aprowizację miasta, uruchomienie zakładów pracy, wznowienie działalności służby zdrowia, placówek oświaty. (...) Pierwszymi aktami nowej władzy było obwieszczenie o rejestracji nauczycieli i uczniów i wezwanie do zabezpieczenia budynków szkolnych".
Zniszczony most drewniany w Płocku, przez wycofujących się Polaków, 1939r.
Bilans strat obliczany po wojnie wykazał, że zginęło 34% ludności Płocka, co stanowiło 11,5 tysiąca mieszkańców miasta. Wśród zamordowanych znaleźli się prawie wszyscy płoccy Żydzi (około 8 tysięcy osób). Ostatnie badania wykazały, że w różnych formacjach wojskowych zginęło 385 płocczan wśród nich 59 zostało zamordowanych w Katyniu, Charkowie i Miednoje, 118 żołnierzy poległo na wojnie w 1939 r. Płocczanie walczyli na różnych frontach i w różnych formacjach.
Część mieszkańców miasta walczyła w ruchu oporu w różnych organizacjach zbrojnych, głównie w Armii Krajowej, ale także w Gwardii Ludowej i Armii Ludowej.
Zniszczony most drogowo-kolejowy w Płocku na Wiśle, zdjęcie pochodzi z książki "Płockie mosty na Wiśle" autorstwa Piotra Gryszpanowicza
fot. arch. nac.gov.pl
Krzysztof Kisiel. Mistrz!
Zamów już dziś!
Sprzedaż wysyłkowa: https://rmixx.pl/sklep.html
Sklepy stacjonarne w Płocku: Dagna, Jachowicza 49 i PG Sport Arena (Orlen Arena).
Sklep Sportowy DAGNA PG SPORT ARENA