Historia jednej piosenki – Bella Ciao
Utwór po raz pierwszy pojawił się wśród kobiet pielących pola ryżowe we Włoszech w XIX wieku. Praca ta była niezwykle męczącym zadaniem, wykonywanym głównie przez kobiety z najbiedniejszych warstw społecznych.
To właśnie tutaj piosenka została po raz pierwszy zaśpiewana jako „Alla mattina appena alzata”. Pierwsza zwrotka odnosi się do konieczności udania się do pracy na pole ryżowe. W późniejszej wersji partyzanckiej jest mowa o wrogu wkraczającym do kraju.
Piosenka została zmodyfikowana i przyjęta jako hymn antyfaszystowskiego ruchu oporu przez włoskich partyzantów między 1943 i 1945 rokiem. Włochy pod koniec drugiej wojny światowej były podzielone nie tylko linią frontu, ale też politycznie. Po jednej stronie barykady stali faszyści z Mussolinim na czele, z drugiej opozycja, pośród której znaczącą rolę odgrywała partyzantka komunistyczna.
Po wojnie piosenka została wykonana na pierwszym Światowym Festiwalu Młodzieży i Studentów w 1947 roku w Pradze. Zaprezentowała ją wówczas włoska delegacja, złożona w dużej mierze z byłych partyzantów. Piosenka odniosła ogromny sukces. W latach pięćdziesiątych XX stulecia śpiewali ją także kubańscy rewolucjoniści.
Współczesna pop kultura, zabiła pierwotny, a także wtórny sens i znaczenie pieśni. Obecnie jest ona ogólnoświatowym hitem. Jednakże, słuchając jej nie zapominajmy, że mówi ona o wolności, śmierci i walce.
Posłuchajmy 3 współczesnych, jakże różnych wersji tej piosenki.
Dom z papieru - La casa de papel.
Na ulicy.
W metrze.
Tekst opracowany na podstawie „Cała prawda o „Bella Ciao” z bloga „Zagubieni w Rzymie”.