VII Płockie Dni Żydowskie.
vii-plocki-dni-zydowskie-7868.mp3
7:36
vii-plockie-dni-zydowskie
Słuchaj
VII Płockie Dni Żydowskie.
vii-plocki-dni-zydowskie-7868.mp3
7:36
vii-plockie-dni-zydowskie
Dodaj do playlisty
VII Płockie Dni Żydowskie.
(Liczba odsłuchań: 97, Liczba wyświetleń: 56, Ocena: 5)
Udostępnij
vii-plockie-dni-zydowskie
Oceń
Galeria (1)
Patron audycji
Wesprzyj
Niniejsza audycja jest dostępna dla Ciebie bezpłatnie. Pamiętaj jednak, że możesz wesprzeć jej autora.
1. VII Płockie Dni Żydowskie: wernisaż wystawy „Bo nie wszystko ma kres. Fotografie płockich Żydów” Grzegorza Chabowskiego.
3 września, godz. 18
Muzeum Żydów Mazowieckich Oddział Muzeum Mazowieckiego w Płocku, ul. Kwiatka 7.
Grzegorz Chabowski jest płocczaninem i entuzjastą historii Płocka. Poprzez swoją wystawę fotograficzną chce zaprezentować wycinek wielowiekowej bytności Żydów w Płocku.
Będzie więc np. fotografia z 1915 roku, prezentująca wnętrze dużej płockiej synagogi. Również zdjęcia z okresu II Rzeczpospolitej, II wojny światowej, powojennej obecności ocalałych Żydów w ich rodzinnym mieście. Będą też fotografie współczesne, uwieczniające powroty dawnych mieszkańców. – Unikatowe zdjęcia, pośród nich są dotąd niepublikowane, dokumenty, noty biograficzne i wspomnienia dają niezwykły wyraz pamięci o naszych dawnych współmieszkańcach – podkreśla Grzegorz Chabowski.
Wystawę będzie można oglądać do 17 listopada br.
Wstęp bezpłatny.
2. VII Płockie Dni Żydowskie: premiera sztuki teatralnej „Trudniej zapomnieć” Sylwii Krawiec i Szymona Cempury na podstawie książki „Jak tropione zwierzęta” Heleny Bodek.
4 września, godz. 18
Muzeum Żydów Mazowieckich Oddział Muzeum Mazowieckiego w Płocku, ul. Kwiatka 7.
Tytuł spotkania jest powieleniem tytułu wspomnień Heleny Bodek (Chaji Cynamon) opublikowanych przez Wydawnictwo Literackie w Krakowie w 1993 roku. Fabułę książki tworzy niezwykle realistyczny, poruszający opis losu żydowskich mieszkańców Żychlina podczas II wojny światowej. Wydarzenia przenoszą czytelnika w realia nie tylko żychlińskiego getta, także do Płocka, Gąbina, Strzegowa czy Raciąża. Skrupulatny przekaz, interesująca narracja oraz przeraźliwy obiektywizm autorki czynią ten utwór wyjątkowym.
Sztuka zostanie zaprezentowana w ramach cyklu „Choćby jedno życie, choćby kromka chleba” organizowanego razem z działem historii Muzeum Mazowieckiego w Płocku.
Wstęp bezpłatny.
3. VII Płockie Dni Żydowskie: płocki wieczór poezji „Przywróć rzeczom blask utracony” w wykonaniu Mai Komorowskiej.
5 września, godz. 18
Muzeum Żydów Mazowieckich Oddział Muzeum Mazowieckiego w Płocku, ul. Kwiatka 7.
Maja Komorowska jest aktorką teatralną i filmową, znaną choćby z filmów: „Wesele” i „Panny z Wilka” Andrzeja Wajdy, „Dekalog I” Krzysztofa Kieślowskiego, „Cwał” i „Bilans kwartalny” Krzysztofa Zanussiego. Przez wiele lat była profesorem na Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Jest laureatką wielu nagród i odznaczeń, w 2011 roku została odznaczona Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski za „wybitne zasługi dla kultury narodowej, za osiągnięcia w twórczości artystycznej oraz działalności dydaktycznej”.
W Muzeum Żydów Mazowieckich będzie recytowała wiersze wybitnych polskich poetek i poetów, m.in. Czesława Miłosza, Icyka Mangera, Zbigniewa Herberta, Juliana Tuwima, Zuzanny Ginczanki, Bolesława Leśmiana, Władysława Broniewskiego. Oprawę muzyczną zapewnią Katarzyna Skrzypczak (klarnet), Monika Przestrzelska (piano), Magdalena Kotarska (śpiew), Maciej Przestrzelski (skrzypce). Wykonają muzykę autorstwa Władysława Szpilmana, Witolda Lutosławskiego i Szymona Laksa.
Wstęp bezpłatny.
4. VII Płockie Dni Żydowskie: koncert „AHAVAT OLAM – Wieczna Miłość. Najpiękniejsze pieśni hebrajskie świąt żydowskich” w wykonaniu Anny Riveiro i Anny Hajduk.
6 września, godz. 18
Muzeum Żydów Mazowieckich Oddział Muzeum Mazowieckiego w Płocku, ul. Kwiatka 7.
Anna Riveiro jest wokalistką, trenerką głosu, gitarzystką, producentką muzyczną i pierwszą kobietą-kantorem w Polsce, uważaną za mistrzynię pieśni sefardyjskich. Razem z pianistką Anną Hajduk wystąpią w Muzeum Żydów Mazowieckich i wykonają unikatowy, oryginalny i mało znany w Polsce repertuar wokalno-instrumentalnej muzyki żydowskiej, komponowanej do tradycyjnych tekstów liturgicznych związanych z tzw. Wielkimi Świętami: Rosz Haszana (Nowy Rok) i Jom Kipur (Dzień Pojednania). Koncert uzupełnią pieśni i modlitwy na Szabat wykonywane w domach i w synagodze. – Chcemy podzielić się piękną muzyczną tradycją żydowską, którą ocalamy od zapomnienia. Stworzyć atmosferę modlitwy, emocji i osobistego spotkania – zaznaczają bohaterki wieczoru.
Bezpośrednio po koncercie zapraszamy na dziedziniec MŻM na degustację potrawy żydowskiej.
Wstęp bezpłatny.
5. Koncert „Szalom na wyszogrodzkim rynku”. Wyszogród, Rynek,
7 września, godz. 18 – 22
Koncert „Szalom na wyszogrodzkim rynku” odbędzie się w zachowanej scenerii dawnego sztetla, kiedyś było to miejsce spotkań wielu kultur. Tu przenikały się wzajemnie zwyczaje żyjących obok siebie Polaków, Niemców a przede wszystkim Żydów, uzupełniane obyczajami odwiedzających miasto ludzi Wisły. Przed II wojną światową w samym miasteczku mieszkało ponad 70 % Żydów, sąsiedztwo to skutkowało wzajemnym przejmowaniem czasami nawet drobnych fragmentów życia codziennego. Dlatego i w żydowskiej muzyce ludowej poza elementami oryginalnymi dają się zauważyć wpływy muzyki narodów, wśród których żyli. Zawód klezmera często przechodził z pokolenia na pokolenie, dla wielu był sposobem na życie, muzycy ci grywali przy różnych okazjach często też na przedwojennych polskich weselach. Stąd jeszcze dziś w muzyce ludowej daje się słyszeć nuty, które przypominają to sąsiedztwo. Koncert poprowadzi pani Teresa Wrońska kierownik muzyczny w Teatrze Żydowskim w Warszawie, a także aktorka teatralna i kabaretowa. Opowie o żydowskim poczuciu humoru. Bowiem, w tym nieistniejącym świecie, obok muzyki żart i anegdota, były czymś zwykłym, codziennym, jednym z elementów barwnego, wielonarodowego polskiego krajobrazu. W programie występy zespołów Jarmuła Band, Magda Brudzińska i Rzeszów Klezmer Band
Posłuchaj innych audycji "Wywiady"