Naszymi gośćmi są panie Katarzyna Mieszkowicz i Anna Szczepaniak – sędziowie ze Stowarzyszenia „Iustitia” oddział w Płocku.
radiomixx.pl: Tour de Konstytucja – co kryje się pod tym hasłem?
Anna Szczepaniak: Tour de Konstytucja to ogólnopolski projekt obywatelski, którego pomysłodawcą jest Robert Hojda, zaś patronatem projekt objął Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. Pierwszy raz Tour de Konstytucja odbyło się w Radomiu 4 czerwca 2021 roku i od tego czasu odbywa się w różnych miastach w Polsce. 13 lipca odbędzie się także w Płocku.
radiomixx.pl: Czemu służą takie wydarzenia?
Katarzyna Mieszkowicz: Takie wydarzenia służą przede wszystkim edukacji. My jako społeczeństwo nie znamy konstytucji, naszych podstawowych praw i wolności. Dotyczy to wszystkich, również prawników, więc proszę się nie obawiać, jesteśmy tam po to, by się uczyć. My, prawnicy, kiedy słyszymy pytania od państwa, o konkretne sytuacje i problemy, musimy zajrzeć do przepisów, skonfrontować to z nimi i udzielić odpowiedzi. Dzięki temu my też bardzo dużo się uczymy.
radiomixx.pl: Dlaczego nie znamy konstytucji?
KM: Wszystkim wydaje się, że konstytucja jest trudna, napisana skomplikowanym językiem, że musi być tak napisana, bo jest aktem najwyższej rangi w Polsce. Tymczasem, jest to nieprawda. Jeśli zajrzymy sobie np. do artykułu 58, ust. 1 to czytamy tam: „Każdemu zapewnia się wolność zrzeszenia się”. Wiemy, o co chodzi.
radiomixx.pl: Tour de Konstytucja będzie miało swój piknik w Płocku. Jak to spotkanie będzie wyglądało i gdzie się odbędzie?
KM: Spotkanie odbędzie się na Starym Rynku, 13 lipca. Zacznie się o godz. 11:00, uroczystym odczytaniem preambuły konstytucji, by wszystkim przybliżyć troszeczkę ten dokument. A potem, typowo piknikowo – quizy, zabawy, wspólny taniec. W Płocku postawiliśmy głównie na inicjatywę teatralną. Zaprosiliśmy do współpracy Teatr Per Se, teatr z Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Mają dla nas fajne niespodzianki, bardzo mocno związane z konstytucją.
radiomixx.pl: Wspominała pani przed nagraniem, że będą tzw. stoliki konstytucyjne. Na czym to będzie polegało?
KM: Będziemy mieć 6 stolików. To będą stoliki stojące przed sceną. Przy każdym z takich stolików będą siedzieli nasi zaproszeni goście – wybitni specjaliści z zakresu prawa konstytucyjnego, prawnicy, którzy chcieli włączyć się w organizację i wesprzeć nas wiedzą oraz członkowie organizacji pozarządowych. Zależy nam bardzo na tym, by przy tych stolikach, jako eksperci byli nie tylko prawnicy, ale także ludzie, którzy na co dzień zajmują się problemami, z którymi związany jest dany przepis konstytucji. Zaprosiliśmy organizacje pozarządowe. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z okolic Radzanowa powiedzą nam o wolności zrzeszania się i po co to zrzeszanie się jest im potrzebne. Będą wspomagane przez prawnika, który będzie mógł to skomentować i pokazać, który to przepis w konstytucji i dać szerszy, prawniczy przekaz. Oczywiście w miarę potrzeby. Takich stolików będzie sześć. Założenie jest takie, by każdy z publiczności mógł podejść do takiego stolika i zagadnąć to, co go nurtuje, może będzie chciał poszerzyć wiedzę. Oprócz stolików merytorycznych będzie stolik doradztwa zawodowego. Osoby, które chciałyby w przyszłości wykonywać zawód adwokata, notariusza, komornika, radcy prawnego czy sędziego, będą mogły podejść i porozmawiać z osobami, które już te zawody wykonują, dowiedzieć się, jakie są blaski i cienie tych zawodów, z czym wiąże się dany zawód i jakie trudności trzeba pokonać, by do tego zawodu dotrzeć. Mamy nadzieję, że to, zwłaszcza młodym osobom, ułatwi podejmowanie życiowych wyborów.
radiomixx.pl: Pani Katarzyna wspomniała o gościach. Kto to może być?
ASZ: Gościem specjalnym tego wydarzenia będzie pan profesor Mirosław Wyrzykowski. Jest to znawca prawa konstytucyjnego, autorytet prawniczy, naukowiec, sędzia. Co ważne, w latach 2001-2010 był sędzią Trybunału Konstytucyjnego. Jest osobą niezwykle sympatyczną, ma dużą zdolność mówienia o rzeczach trudnych jasnym językiem. Jego udział i wystąpienie będzie ciekawe dla wszystkich. Kolejnym gościem będzie Bartłomiej Przymusiński, rzecznik Stowarzyszenia „Iustitia”, stowarzyszenia sędziów polskich. Gościem będzie też sędzia Marta Kożuchowska-Warywoda, na co dzień orzekająca w sądzie rejonowym Warszawy Woli. Pani sędzia została nagrodzona za organizację w całej Polsce inicjatywy Dzień Edukacji Prawnej, której celem jest promocja wiedzy o prawie w społeczeństwie, głównie wśród dzieci i młodzieży.
radiomixx.pl: Do Płocka przyjedzie Tour Bus. Cóż to za pojazd?
ASZ: To bardzo istotny pojazd, który zawsze wzbudza zainteresowanie. Ten tour bus jest takim symbolem tego wydarzenia. W Płocku także będzie. Prowadzi go zawsze Robert Hojda. W tym tour busie podróżuje kapsuła z egzemplarzem konstytucji i temu wydarzeniu będzie towarzyszyć możliwość podpisania się na tym zwoju przez wszystkich uczestników spotkania.
radiomixx.pl: Podsumowując, Tour de Konstytucja w Płocku odbędzie się 13 lipca na placu Starego Miasta w Płocku. Początek wydarzenia godz. 11:00. Prosiłbym skierować zaproszenie do wszystkich mieszkańców Płocka i okolic.
KM: Serdecznie zapraszamy. To nie jest tak, że konstytucja jest czymś bardzo poważnym, nieprzystępnym i czymś, co trzeba omijać. Konstytucja to nasze prawa i wolności. Potrzebujemy je znać. Postaramy się zrobić wszystko, by przybliżyć je w sposób radosny, wesoły i bardzo przystępny sposób.
link do wydarzenia Tour de Konstytucja PL w Płocku