Medycyna nie przeżywała tak szybkiego rozwoju sektora usług świadczonych na odległość, jak przez ostatnie 3 lata, od momentu ogłoszenia pandemii Sars-Cov2. To, co wydawało się mało realne, czyli kontakt z lekarzem poza gabinetem oraz diagnostyka w innym miejscu niż szpital, czy przychodnia stało się zupełnie możliwe i zyskuje coraz szersze grono zwolenników. Tele medcyna nie stałaby się tak popularna, gdyby nie stanowiła odpowiedzi na faktyczne zapotrzebowanie na usługi medyczne świadczone w ten sposób.
Określenie telemedycyna doczekało się wielu definicji, które zgodnie charakteryzują ten obszar jako usługi medyczne wykonywane na odległość przy użyciu technologii pozwalających na połączenie się lekarza z pacjentem, jak również specjalisty z drugim specjalistą, przebywającym nawet w innej części świata. Wykorzystywany jest do tego nie tylko telefon, ale także komputer z dostępem do Internetu, szereg aplikacji dedykowanych konsultacjom i monitoringowi stanu zdrowia. W jeszcze bardziej zaawansowanych informatycznie systemach przesyłane są wysokiej jakości obrazy rentgenowskie, zdjęcia USG, EKG i inne. Zalążkiem telemedycyny są Stany Zjednoczone, które już w latach 60 XX w. poprzez satelitarną sieć telekomunikacyjną łączyły rozsiane po całym świecie bazy wojskowe ze swoimi centrami medycznymi w kraju. Drugi obszar wymagający monitorowania stanu zdrowia na odległość to astronautyka, tutaj USA również wiodło prym. W Polsce telemedycyna nie jest wcale zjawiskiem ostatnich kilku lat. Polskie Towarzystwo Telemedycyny działa już od ponad 25 lat, a od ponad 20 istnieje Sekcja Telemedycyny Polskiego Towarzystwa Lekarskiego. Warto wskazać, iż 12 grudnia 2015 r. została znowelizowana ustawa o systemie informacji w ochronie zdrowia, której zmienione zapisy dopuściły jednoznacznie możliwość udzielania świadczeń medycznych przy użyciu technologii telemedycznych. Z kolei w 2018 roku Telemedyczna Grupa Robocza przygotowała ciekawy raport dotyczący tego, jak skutecznie wykorzystać potencjał telemedycyny w polskim systemie zdrowia. Lektura tego obszernego dokumentu jest niemniej jednak ciekawa, iż od publikacji minęło ponad 5 lat, a autorzy tworzyli tę pracę, nie mając świadomości, co wkrótce wydarzy się na świecie i jak bardzo pandemia przyspieszy rozwój medycyny na odległość [2].
W Polsce obecnie koncentracja działań związanych z telemedycyną dotyczy przede wszystkim rozwijania i testowania kolejnych form leczenia na odległość w ramach wielu specjalizacji, ciągłemu ulepszaniu systemów do przesyłania wyników badań obrazowych, a także rozwijanie baz danych przechowujących informacje medyczne wraz z zabezpieczaniem dostępu do tych danych. To, co najbardziej interesuje pacjentów, to ilość możliwości w zakresie diagnostyki i leczenia, jakie daje medycyna na odległość, a tych jest już całkiem sporo. Są to m.in.:
Ostatni z wymienionych punktów jest szczególnie interesujący i przeżywa prawdziwą rewolucję, jeśli chodzi o opiekę i stałe monitorowanie stanu zdrowia osób chorujących przewlekle. Pacjent jest pod całodobową obserwacją i w razie nagłego pogorszenia stanu zdrowia otrzyma natychmiastową pomoc. Jak to jest możliwe? Bardzo dobrym przykładem tele opieki jest kardiologia. Liczba osób z problemami układu krążenia stale wzrasta. Część pacjentów, zwłaszcza obarczonych dużym ryzykiem zawału lub udaru może być kontrolowana poprzez specjalnie przygotowane do tego urządzenia, które analizują pracę serca i w sytuacji wykrycia poważnych nieprawidłowości są zdolne do powiadomienia na czas odpowiednich służb ratunkowych. Urządzenia monitorujące na odległość pracę układu krążenia mogą przybierać różną formę. Mogą to być np.:
Telemedycyna wkroczyła także m.in. do:
Wiele z przytoczonych powyżej rozwiązań wciąż pozostaje jednak w fazie testowania/pilotażu i nie stanowi standardowej ścieżki leczenia dostępnej przez ogólnopolskie systemy teleinformatyczne w ochronie zdrowia. Dostęp do nich mają zwykle pacjenci z większych ośrodków miejskich. Opieka telemedyczna i usługi świadczone na odległość mają zarówno zalety, jak i wady. Do najpopularniejszych można zaliczyć:
ZALETY:
WADY:
Na poziomie centralnym to Ministerstwo Zdrowia jest operatorem wielu programów krajowych, jak i europejskich testujących kolejne możliwości z zakresu telemedycyny. Obecnie funkcjonują m.in. ministerialne programy: Tele platforma Pierwszego Kontaktu (TPK) oraz Domowa Opieka Medyczna (DOM). Pierwszy z wymienionych programów (https://www.gov.pl/web/zdrowie/tpk) to infolinia działająca poza godzinami pracy placówek POZ tj. 18:00- 8:00, na której można uzyskać konsultację lekarską lub pielęgniarki/położnej. Platforma ma pomagać w sytuacjach nagłego zachorowania, poza godzinami pracy POZ, nagłego pogorszenia stanu zdrowia, gdy nie ma objawów sugerujących stan bezpośredniego zagrożenia życia, a zastosowane środki lub leki dostępne bez recepty nie przyniosły spodziewanej poprawy, gdy zachodzi obawa, że oczekiwanie na otwarcie przychodni POZ może znacząco niekorzystnie wpłynąć na stan zdrowia. Przez platformę można uzyskać poradę, e-receptę, e-zwolnienie. Platforma nie służy przedłużaniu recept na leki przyjmowane w chorobach przewlekłych. Numer telefonu jest taki sam dla całej Polski i jest on bezpłatny tel. 800 1377 200. Drugi z programu, czyli DOM (https://www.gov.pl/web/zdrowie/domowa-opieka-medyczna) składa się z czterech modułów tj.
Stosowanie rozwiązań telemedycznych w czasie pandemii pomogło znacząco ograniczyć kontakty w warunkach zwiększonego ryzyka zakażeniem, a w sytuacji braku zagrożeń epidemiologicznych pozwala unikać niepotrzebnych wizyt w poradniach, czy też czasochłonnych przejazdów do gabinetów lekarskich, poradni. Wiele prostych spraw powinno rozwiązywać się już na odległość. System ochrony zdrowia jest coraz lepiej przygotowany do udzielania świadczeń zdrowotnych zdalnie, a pula parametrów zdrowotnych podlegających monitorowaniu stale się zwiększa. Należy jednak wciąż edukować społeczeństwo, zwłaszcza bardzo dużą grupę seniorów, dla których telemedycyna staje się szansą na unikanie hospitalizacji i poważnych powikłań, a tym samym poprawę ich dobrostanu. Warto również w swojej przychodni podstawowej opieki zdrowotnej zapytać o rodzaje świadczeń udzielanych zdalnie, jak również programy telemedyczne, które placówka realizuje.
Joanna Dziwiszek
Kierownik Działu Nauki i Wsparcia Projektów
Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc, Warszawa
[1] Telemedyczna Grupa Robocza, Jak skutecznie wykorzystać potencjał telemedycyny w polskim systemie ochrony zdrowia? Warszawa 2018, dostępne przez: http://telemedycyna raport.pl/api/file/events/rtgr/DZP_raportTGR%20raport-www.pdf dn. 28.02.2023 r.