STOP WYCINCE DRZEW. Pikieta płocczan 27 czerwca.
pikieta-zielonych-stop-wycince-drzew-5626.mp3
5:42
stop-wycince-drzew-pikieta-plocczan-27-czerwca
Słuchaj
STOP WYCINCE DRZEW. Pikieta płocczan 27 czerwca.
pikieta-zielonych-stop-wycince-drzew-5626.mp3
5:42
stop-wycince-drzew-pikieta-plocczan-27-czerwca
Dodaj do playlisty
STOP WYCINCE DRZEW. Pikieta płocczan 27 czerwca.
(Liczba odsłuchań: 99, Liczba wyświetleń: 136, Ocena: 5)
Udostępnij
stop-wycince-drzew-pikieta-plocczan-27-czerwca
Oceń
Galeria (2)
Patron audycji
Wesprzyj
Niniejsza audycja jest dostępna dla Ciebie bezpłatnie. Pamiętaj jednak, że możesz wesprzeć jej autora.
Pan
Andrzej Nowakowski
Prezydent Miasta Płocka
W sprawie wycinki drzew przy alei Kilińskiego w Płocku
Szanowny Panie Prezydencie,
w związku z trwającą przebudową alei Kilińskiego w Płocku prosimy o podanie informacji na temat liczby drzew planowanych do usunięcia w związku z ww przebudową oraz podanie dokładnych terminów wycinek związanych z tą inwestycją. Prosimy także o podanie planowanej liczby nasadzeń kompensacyjnych.
Zwracamy jednocześnie uwagę, iż w przestrzeni miejskiej znaczenie drzew jest bardzo istotne. Wyrażamy nasze zaniepokojenie wyraźną tendencją władz miasta do przedkładania nowej infrastruktury nad stare drzewa. W obszarach silnie zurbanizowanych, poddanych działaniu antropopresji, w warunkach stresu wodnego trudno jest przyjąć się nowym nasadzeniom. Tym bardziej niepokojące jest wycinanie drzew w przestrzeni miejskiej. Budujmy, twórzmy nowe ale z szacunkiem dla starego.
Przykłady z innych miast w Polsce i na świecie pokazują, że można pogodzić inwestycje z zielenią. Inwestorzy coraz częściej decydują się na przesadzanie dużych drzew, które z powodzeniem przyjmują się w nowych miejscach.
Spośród 65 miast na prawach powiatu Płock zajmuje 9 od końca miejsce pod względem udziału obszarów zielonych. Wiele ostatnich inwestycji przyczyniło się do pogorszenia sytuacji. Budowanie ścieżek rowerowych niejako promujące zdrowy tryb życia przy jednoczesnym wycinaniu dużych drzew w naszym odczuciu jest co najmniej kontrowersyjne.
Zaznaczamy ponadto, że w wielu miastach Polski z powodzeniem funkcjonują ciągi pieszo-rowerowe (CPR) oznaczone wspólną tablicą będącą kompilacją znaków C-13 i C-16 oddzielonych kreską poziomą. Wówczas ruch pieszych i rowerzystów odbywa się wspólnie na całej powierzchni. Pozwala to na zaoszczędzenie miejsca. Drugim możliwym do zastosowania rozwiązaniem byłoby umieszczenie ścieżki rowerowej po jednej stronie drogi oraz chodnika dla pieszych po drugiej.
Przypominamy także o istnieniu rozporządzenia Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z 2 marca 1999 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie. Przy przebudowie dróg krajowych, wojewódzkich i powiatowych w klasach od A do Z dopuszcza się projektowanie parametrów drogi jak dla klasy o jeden poziom niżej.
Oznacza to możliwość zastosowania mniejszych parametrów drogi, węższych pasów, a pozostawienie więcej przestrzeni dla takich elementów jak zieleń.
W wielu miejscach na świecie priorytetem w mieście są piesi, rowerzyści oraz zieleń. Tworzy się woonerfy, ograniczenia wjazdu aut do miast. Drogi się zwęża. Tak aby miasto było przede wszystkim dla mieszkańców, a standard życia w takim mieście był jak najwyższy.
Jadąc do Szwecji, Niemiec czy Austrii bardzo częstym widokiem są ścieżki rowerowe omijające drzewa – ścieżka rowerowa nie musi biec prostą linią. W wielu miejscach na świecie obserwuje się wiekowe potężne drzewa tuż przy krawędzi ulic tak jak np. słynne platany w Paryżu. Niestety w naszym odczuciu w Płocku priorytetem nadal są auta, co dziwi nas w kontekście zanieczyszczenia powietrza w Płocku wywołanego emisją pyłów i gazów przez PKN Orlen. Szczególnie z uwagi na ten fakt powinniśmy dbać o zachowanie jak największej liczby drzew.
Zauważyć jeszcze pragniemy, że choroba drzewa nie powinna być definitywną przyczyną do jego usunięcia. Drzewa także można leczyć. Liczymy, że miasto Płock zacznie korzystać częściej z usług dendrologów, chirurgów drzew czy profesjonalnych firm arborystycznych. Dla drzew pochylonych można stosować podpory, wiązania, cięcia korekcyjne i wiele innych.
Głęboko wierzymy, że po stronie Urzędu Miasta Płocka jest dobra wola. Czas na zmiany, liczymy na wypracowanie nowego podejścia do zarządzania zielenią miejską oraz ochrony drzew w procesie inwestycyjnym.
Z poważaniem
Arkadiusz Gmurczyk przewodniczący Partii Zieloni w Płocku
Patryk Mieszkowicz sekretarz Partii Zieloni w Płocku
Posłuchaj innych audycji "Wywiady"