"Śladami płockich zakładów pracy w PRL-u w fotografii z zasobu Archiwum Państwowego w Płocku" to wystawa nawiązująca do ważnej tożsamości miasta. Płock jest bowiem nie tylko miejscem wspaniałej architektury i tradycji historycznych, ale też istotnym w skali kraju ośrodkiem przemysłu naftowego. Narodził się on w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX wieku. Płock w okresie PRL-u dzięki budowie Mazowieckich Zakładów Rafineryjnych i Petrochemicznych (dzisiaj ORLEN-u) stał się ośrodkiem przemysłowym. Zmieniła się dzięki temu struktura społeczna, demograficzna i tożsamość miasta. Oprócz tego wpływ na krajobraz kulturowy Płocka miały m.in. takie zakłady jak: Fabryka Maszyn Żniwnych największy producent kombajnów w Polsce, Płocka Stocznia Rzeczna, największy producent jednostek śródlądowych czy „Cotex” - znany producent odzieży (projektowała m.in. wybitna polska projektantka Grażyna Hasse).
Strona tytułowa wystawy
Zapraszamy do zapoznania się z wirtualną wystawą. Prezentujemy na niej zachowane w naszym zasobie fotografie z wybranych płockich zakładów pracy funkcjonujących w okresie PRL-u: Fabryki Maszyn Żniwnych, Płockiej Stoczni Rzecznej, Mazowieckich Zakładów Rafineryjnych i Petrochemicznych, Przedsiębiorstwa Budownictwa Przemysłowego "Petrobudowa" (to o tym zakładzie mówią słowa piosenki Stanisława Staszewskiego "taty Kazika" - Inżynierowie z Petrobudowy) oraz Zakładów Przemysłu Dziewiarskiego COTEX. Pochodzą one z zespołów: Komitet Wojewódzki Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej w Płocku, Zbiór fotografii Tomasza Jacka Gałązki z Płocka i Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego „Petrobudowa”.
Linia produkcyjna FMŻ, Zbiór fotografii Tomasza Jacka Gałązki z Płocka, sygn. 486.
W załączeniu próbka fotografii:
1. Plac przed Fabryką Maszyn Żniwnych im. M. Nowotki w Płocku, Zbiór fotografii Tomasza Jacka Gałązki z Płocka, sygn. rob. 356
2. Pierwsze ekipy Petrobudowy wjeżdżające na teren budowy Kombinatu petrochemicznego (późniejszych Mazowieckich Zakładów Rafineryjnych i Petrochemicznych - dzisiaj ORLEN-u), Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego "Petrobudowa", sygn. 379.
3. Instalacja Krakingu Mazowieckich Zakładów Rafineryjnych i Petrochemicznych w Płocku, fot. U. Jaskóła, Komitet Wojewódzki PZPR w Płocku, sygn. 1652.
Fot. tytułowe: Widok na Petrochemię od strony osiedla Tysiąclecia w Płocku w l. osiemdziesiątych, Zbiór fotografii Tomasza Jacka Gałązki z Płocka, sygn. rob. 67.
Tomasz Piekarski