„Reszta ciała”, nowa książka Rafała Kowalskiego, ukaże się lada dzień. W sprzedaży - od 2 czerwca.
Książka opowiada o dziadkach, dzieciach i wnukach, których łączy Płock i Polska, pochodzenie żydowskie, pamięć i tęsknota.
- Zeev przyjechał do Płocka śladem swojego dziadka Abrama, bo „ludzie to nie tylko imiona i nazwiska, ale też to, kim tutaj byli i co robili". Jean-Jacques wie, że jego babcia dawała mu tak obfite obiady, gdyż myślała, że jutra może nie być – o swych bohaterach opowiada autor.
„Reszta ciała” jest również o tych, którzy w większości mieszkają w Płocku i dbają o pamięć żydowską w tym mieście.
- Dorota ze znajomymi i uczniami miejscowej szkoły stworzyli mural upamiętniający cmentarz. Monika prowadzi warsztaty z młodzieżą i czasem krzyczy na Boga. Jeden Marcin sprząta cmentarz, drugi szuka prawdy o swoim pochodzeniu – wymienia Rafał Kowalski.
Książkę będzie można kupić w Muzeum Mazowieckim w Płocku od 2 do 5 czerwca (od 10:00 do 17:00) i zamówić wysyłkowo. Czas sprzedaży jest chwilowo skrócony – z powodu pandemii muzealny sklepik nie działa w ograniczonym zakresie. Cena książki: 30 zł.
Spotkanie autorskie - on line live - 9 czerwca, o godz. 18. Łączymy się przez stronę Muzeum Żydów Mazowieckich na Facebooku. Zapraszamy wszystkich do oglądania i zadawania pytań.
O AUTORZE
Rafał Kowalski jest zastępcą kierownika Muzeum Żydów Mazowieckich w Płocku.
Płocczanin, absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, doktor nauk humanistycznych UW w zakresie nauk o polityce. Badacz relacji polsko-żydowskich, dziejów i kultury narodu żydowskiego oraz państwa Izrael. W przeszłości dziennikarz m.in. „Gazety Wyborczej”.
Autor książek „Raz jeszcze. Żydzi, Płock, Polska” (2016, nominacja do tytułu Płocczanin Roku 2016) i „Płoccy wypędzeni. Marzec’68”; twórca scenariusza sztuki teatralnej „Czarne czereśnie” (2016, nominacja do Srebrnych Masek – corocznych nagród przyznawanych przez Płockie Towarzystwo Przyjaciół Teatru); autor i współautor reportaży książkowych: „Być dla kogoś. Hanna Witt-Paszta (2018) i „Szacun. Andrzej Marszałek” (2017, z Mariuszem Piotrowskim).
Wśród jego zainteresowań są reportaż, literatura amerykańska i izraelska, teatr. Kibicuje piłkarzom nożnym i szczypiornistom Wisły Płock oraz futbolistom Manchesteru United.