W styczniu przyszłego roku w Polsce i Szwecji odbędą się Mistrzostwa Świata w męskiej piłce ręcznej. Płock jest miastem-gospodarzem. Po raz pierwszy w Polsce i po raz pierwszy w Płocku tego typu impreza będzie miała miejsce. To wielki zaszczyt dla miasta. Jak przyjąłeś informację, że Płock będzie gospodarzem Mistrzostw Świata w piłce ręcznej? Naszym gościem jest Krzysztof Kisiel, Płocka Akademia Piłki Ręcznej, organizator Płockich Mistrzostw Świata w piłce ręcznej szkół podstawowych.
- Byłem na tym spotkaniu, gdzie ogłoszono, że Płock został wybrany miastem gospodarzem. Byłem bardzo dumny, mimo tego, że nie będą to główne mecze, to Płock został wyróżniony jako jedno z czterech miast w Polsce. Na pewno będzie to dla nas duży zaszczyt, by zorganizować te Mistrzostwa w Płocku.
Płockie Mistrzostwa Świata w piłce ręcznej szkół podstawowych. To jest inicjatywa, którą firmujesz m.in. jako Płocka Akademia Piłki Ręcznej. Przybliż nam ideę turnieju.
- Wspólnie ze Związkiem Piłki Ręcznej i gospodarzem miastem Płock będziemy organizować osiem cyklicznych turniejów dla chłopców i dziewcząt w różnych kategoriach wiekowych z klas 4-8. Dla przykładu: 22 września rozpoczynamy turniejem w SP 16, gdzie zawody rozegrają chłopcy z klas ósmych. Ci chłopcy rozegrają swój turniej, przypisany dla każdej grupy z Mistrzostw Świata. Każdy turniej wyłoni zwycięzcę. Uczestnicy otrzymają medale i dyplomy. Przede wszystkim jednak chodzi nam o rywalizację, która pozwoli poczuć namiastkę MŚ. Drużyny wylosują przed turniejem, jaki kraj, uczestnika będą reprezentować. Mogą reprezentować Hiszpanię czy Wyspy Zielonego Przylądka. Zawodników z tego drugiego wymienionego kraju, prawdopodobnie zobaczymy w Płocku w styczniu. Wszyscy zawodnicy i zawodniczki, którzy będą brali udział w tych zawodach, dostaną od Związku i miasta vouchery wstępu na mecze, by mogli na żywo dopingować drużyny i poczuć mistrzowskie emocje.
W jakich kategoriach wiekowych będą zawodnicy?
- Czwarta klasa to 9-10 lat, w zależności od tego, w jakim wieku poszli do szkoły. Najstarsza grupa to wiek 14-15 lat. Będą piąte, szóste i siódme klasy. Każdy turniej będzie reprezentował swoją kategorię wiekową.
Ile czasu będą trwały mecze, jak będą sędziowane?
- Spotkania będziemy przeprowadzać zgodnie z przepisami Związku Piłki Ręcznej i IHF. 2 × 20 min. Sędziami zostaną uczniowie Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Płocku, którzy na co dzień występują w męskiej pierwszej lidze piłki ręcznej. Obecnie uczą się w klasie maturalnej. Wezmą gwizdki i będą sędziować. Uczestniczyli już w takich turniejach wcześniej i fajnie im to wychodziło. Zobaczymy, jak to będzie wyglądało podczas mistrzostw szkół podstawowych. Na pewno poziom gry i emocje będą różne w poszczególnych kategoriach wiekowych. Pewnie najwięcej pracy sędziowie będą mieli u czternastolatków i piętnastolatków.
Jak to będzie wyglądało, jeśli chodzi o harmonogram gier?
- Pierwszy turniej odbędzie się 22 września, kolejny 29 września. Później 6 i 20 października. 10 i 17 listopada, a także 1 i 8 grudnia. Jest przewidziana dość szeroka lista zaproszonych gości, od Prezydenta Płocka, wiceprezydenta, gości Związku Piłki Ręcznej, byłych i obecnych reprezentantów kraju. Odwiedzi nas maskotka wiewiór PAX. Sędziowie z Płocka i przedstawiciele SPR Wisła Płock, którzy bardzo silnie nas wspierają gadżetami. Bardzo bym chciał, by każde z uczestników dostało, oprócz medalu i dyplomu, również coś na pamiątkę, by mogło się utożsamiać z tą dyscypliną sportu, jaką jest piłka ręczna. Cały cykl zakończymy w grudniu tuż przed rozpoczęciem Mistrzostw Świata, które odbędą się w Polsce i Szwecji w styczniu przyszłego roku.
Czego można życzyć tym młodym adeptom piłki ręcznej?
- By każdy mógł w takich mistrzostwach świata wystąpić w przyszłości, by zostali reprezentantem lub reprezentantką Polski.