Zapraszamy do udziału w uroczystości upamiętnienia 80. rocznicy wypędzenia płocczan pochodzenia żydowskiego z ich rodzinnego miasta przez okupanta niemieckiego. Spotkajmy się 21 lutego – tego dnia w 1941 roku rozpoczęła się likwidacja płockiego getta – w samo południe na rogu ulic Kwiatka i Bielskiej. Punktualnie o 12:00 – wyjątkowo nie z ratuszowej wieży, ale na rogu Kwiatka i Bielskiej, czyli w sercu dawnej dzielnicy żydowskiej w Płocku – hejnalista zagra hejnał Płocka. W hołdzie tym, którym jego melodia towarzyszyła na co dzień jeszcze przed wybuchem II wojny światowej.
Mówi Rafał Kowalski, zastępca kierownika MŻM - Muzeum Żydów Mazowieckich serią wydarzeń zamierza uczcić 80. rocznicę wypędzenia płocczan pochodzenia żydowskiego w ich rodzinnego miasta. Z myślą o tym smutnym wydarzeniu i o tym, że Żydzi polscy w Płocku tworzyli codzienność tego miasta przez kilkaset lat, powstał film „Rocznica na Szerokiej”, który można oglądać na stronie Muzeum Żydów Mazowieckich na Facebooku. Z tego też powodu 21 lutego (tego dnia w 1941 roku rozpoczęła się likwidacja płockiego getta) o 12:00 spotkamy się na rogu ulic Bielskiej i Kwiatka – tam zabrzmi hejnał Płocka w hołdzie dla tych płocczan, głos zabierze prezydent Płocka Andrzej Nowakowski, zostanie zaprezentowany utwór „Kinderjorn” („Lata młode”) w wykonaniu płockiego Żyda Libera Tauba – ofiary wypędzenia w 1941 roku. W planach jest jeszcze m.in. monodram teatralny o płockich Żydach w wykonaniu Szymona Cempury, aktora Teatru Dramatycznego w Płocku. Muzeum Żydów Mazowieckich powstało po to m.in., by przypominać, że przeszłość Płocka jest tak mocno związana z obywatelami tego miasta pochodzenia żydowskiego. Oni chodzili tu do szkoły i do teatru, prowadzili sklepy i obchodzili święta, spacerowali po Tumach i pływali kajakami po Wiśle, umierali i rodzili się. Bardzo się cieszymy, że nasze działania w kierunku pielęgnacji pamięci na różne sposoby – od ośmiu lat, od roku 2013 - znajdują odzew i szacunek dosłownie na całym świecie. I niech tak będzie dalej.
Podczas uroczystości, będzie można usłyszeć utwór audio „Kinderjorn” („Dziecięce lata”) autorstwa krakowianina Mordechaja Gebirtiga. Jego „płocką” wersję a capella zaśpiewał i zarejestrował Liber Taub, płocczanin wypędzony ze swojego miasta w 1941 roku. Dzięki temu na ulicy Kwiatka znów zabrzmi śpiew byłego mieszkańca Płocka w języku jidysz. Przed prezentacją zostanie przeczytane tłumaczenie „Kinderjorn” na język polski autorstwa Jacka Cygana.
Wydarzenie, będzie transmitowane na stronie Muzeum Żydów Mazowieckich na Facebooku.
Fot.: Wypędzeni płocczanie pochodzenia żydowskiego w drodze ze swojego rodzinnego miasta w 1941 roku. Zdjęcie z archiwum Wacława Dobrowolskiego, dzięki uprzejmości Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki, który w 2013 roku gościł wystawę „Wypędzeni 1939” zorganizowaną przez Związek Miast Polskich.
Fot. Ulica Szeroka, serce dawnej dzielnicy żydowskiej w Płocku… Muzeum Żydów Mazowieckich cyklem wydarzeń czci pamięć płocczan pochodzenia żydowskiego, którzy osiemdziesiąt lat temu – w lutym i marcu 1941 roku – zostali wypędzeni z rodzinnego miasta przez niemieckiego okupanta. Zachęcamy do obejrzenia krótkiej opowieści filmowej „Rocznica na Szerokiej”.
LINK DO FILMU "Rocznica na Szerokiej"