W ramach Olimpiady Zwolnieni z Teorii, uczennice: Julia Adamkowska, Zofia Siemion i Julia Chojnacka z Liceum Ogólnokształcącego im. Marsz. St. Małachowskiego w Płocku realizują swój projekt pod tajemniczą nazwą
"Nieznany Czarodziej Klawiatury".
Projekt ma na celu przypomnienie lokalnej społeczności twórczości ks. Eugeniusza Gruberskiego - muzycznie uzdolnionego absolwenta Małachowianki, kompozytora, reformatora muzyki kościelnej i prezentacja jego dziedzictwa.
Uczennice płockiej Małachowianki wykorzystują do realizacji osiągnięcia swoich celów social media, lokalne media i portale internetowe. W założeniach znajdują się:
Ksiądz Eugeniusz Gruberski (1870-1923)
Jego dziadek był organistą w Oporowie i Dobrzykowie, ojciec - organistą i dyrygentem kapeli w katedrze płockiej. Nic więc dziwnego, że młody Eugeniusz uczestniczył wraz z ojcem w przygotowaniu muzyki i śpiewu na uroczystości katedralne. Sam uczył się gry na fortepianie, studiował w Konserwatorium Muzycznym w Warszawie, z którego po roku przeniósł się do Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku. Po święceniach biskup, widząc zdolności muzyczne ks. Eugeniusza, wysłał go na studia do Szkoły Muzyki Kościelnej w Ratyzbonie. Był to wówczas jeden z najważniejszych ośrodków tzw. ruchu cecyliańskiego, postulującego odnowienie muzyki kościelnej poprzez przywrócenie liturgii chorału gregoriańskiego, rozwój chórów i polifonii wokalnej oraz muzyki organowej.
Studia w Ratyzbonie wywarły na ks. Gruberskim ogromne piętno: przywiózł do Płocka najnowsze trendy odnowienia i podniesienia poziomu muzyki kościelnej obecne w Kościele powszechnym i zaczął z zapałem wprowadzać je w życie.
Był organizatorem kształcenia organistów w diecezji płockiej. Przy Płockim Towarzystwie Muzycznym zorganizował klasę organową. W latach 1902-1907 był redaktorem i wydawcą pisma „Śpiew Kościelny”, które przekraczało zasięgiem obszar diecezji płockiej, znane było i cenione w całej Polsce.
Ks. Gruberski napisał około 80 utworów, z których większość przeznaczona jest do użytku liturgicznego. Pisał msze, kantaty, oratoria, pasje, responsoria, motety, pieśni, a także utwory świeckie. Był wielkim miłośnikiem muzyki chóralnej. Nie tylko komponował utwory przeznaczone na chór, ale także sam prowadził chór seminaryjny oraz chór katedralny.
Do najbardziej znanych utworów ks. Gruberskiego należą Kantata ku czci św. Cecyli oraz responsoria na Boże Ciało.
Dziś jest patronem Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej Musicum.
(na podst. musicum.pl)