Blisko 1400 płocczan skorzystało dzisiaj z bezpłatnych badań i konsultacji lekarskich w Miasteczku Zdrowia ORLENU. Swój słuch sprawdziło ponad 210 osób, niemal 150 skorzystało z konsultacji dermatologicznych, ponad 430 osób wykonało badania krwi oraz EKG. Projekt Koncernu i jego Fundacji ORLEN został przygotowany we współpracy z kilkunastu partnerami w tym z Narodowym Instytutem Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie, Instytutem Gruźlicy i Chorób Płuc, Narodowym Instytutem Kardiologii, Instytutem Fizjologii i Patologii Słuchu, CM Medica Płock oraz Narodowym Funduszem Zdrowia.
W niedzielę 8 sierpnia br. w ORLEN Arenie w kilkudziesięciu punktach oraz w mobilnej strefie wokół hali można było skorzystać jednakowo z podstawowych badań (np. krwi, EKG, etc.), jak i porozmawiać ze specjalistami z różnych dziedzin (pulmonologii, kardiologii czy onkologii).
- Miasteczko Zdrowia to odpowiedź na oczekiwania lokalnej społeczności, za którą czujemy się odpowiedzialni. Realizacja szeregu inicjatyw społecznych, również w obszarze ochrony zdrowia skierowanych do mieszkańców Płocka i powiatu płockiego to nasze rozumienie społecznej odpowiedzialności biznesu. Miasteczko zdrowia to projekt, który cieszy się dużym zainteresowaniem, dlatego jest on realizowany cyklicznie. Nie zapominamy też o potrzebie kompleksowych działań w tym obszarze. Dlatego realizujemy Program Zdrowotny dla Płocka, na który w ciągu 5 lat przeznaczymy łącznie 10 mln zł – powiedział Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN.
W ORLEN Arenie w mammobusie badania wykonało ponad 100 kobiet, z poradni kardiologicznej skorzystało ok. 210 osób, a z konsultacji onkologicznych przeprowadzonych przez Narodowy Instytut Onkologii i Centrum Medyczne Medica łącznie ok. 240 osób. Dużym zainteresowaniem cieszyły się stoiska NFZ, gdzie 100 odwiedzających złożyło wniosek o kartę EKUZ przydatną podczas podróży po Europie. Odwiedzający „Miasteczko Zdrowia” licznie korzystali z porad związanych z rehabilitacją po przebytym zachorowaniu na COVID-19. Płocczanie chętnie rozmawiali także o zaprzestaniu palenia papierosów, a punkt pomocy palącym odwiedziło blisko 60 osób.
Dzięki akcji PKN ORLEN we wszystkich trzech edycjach „Miasteczka Zdrowia”, które cieszyły się w Płocku dużym zainteresowaniem, wykonano w sumie ponad 11,4 tys. badań. To potwierdza rosnącą świadomość społeczną jak istotne i ważne są regularne badania profilaktyczne oraz monitorowanie swojego stanu zdrowia.
W 2019 r. PKN ORLEN uruchomił program „Kompleksowa profilaktyka, diagnostyka i leczenie nowotworów oraz chorób układu oddechowego mieszkańców Płocka i powiatu płockiego”. Było to możliwe dzięki podpisaniu umów z Narodowym Instytutem Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowym Instytutem Badawczym oraz Instytutem Gruźlicy i Chorób Płuc na realizację programu zdrowotnego.
Celem projektu, na który PKN ORLEN w latach 2019 – 2024 przeznaczy łącznie 10 mln zł, jest podjęcie wszelkich inicjatyw prozdrowotnych i zdrowotnych dotyczących chorób układu oddechowego i chorób nowotworowych, wdrożenie programów edukacyjnych, które mają podnieść świadomość na temat czynników ryzyka związanych z zachorowaniem na nowotwory i choroby płuc. Także wszelkich innych działań i akcji, które mają uświadomić mieszkańcom konieczność wprowadzenia zmian w swoim stylu życia, co może znacząco zmniejszyć ryzyko zachorowania na nowotwory i inne choroby płuc.
Adresatami programu są zarówno sami mieszkańcy, jak i kadra medyczna z Płocka i okolic.
Więcej o programie PKN ORLEN i jednostek medycznych #ZdrowieDlaPłocka można dowiedzieć się na stronie www.zdrowiedlaplocka.pib-nio.pl
Zachęcamy do wysłuchania rozmowy z dr. Tomaszem Michalakiem z Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu w Kajetanach.