Naszym gościem jest Jacek Kalwas, kierownik działu terapeutycznego w Domu Pomocy Społecznej w Brwilnie. Tematem rozmowy będzie innowacyjne podejście w terapii osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi.
radiomixx.pl: Na czym polega to podejście w państwa Domu?
Jacek Kalwas: Domy Pomocy Społecznej kojarzone są jako placówki, w których umieszcza się osoby do końca życia, a my właśnie ten stereotyp próbujemy przełamywać. Trafia do nas dużo młodych osób z zakładów karnych, poprawczych i domu dziecka. Ich problemem jest to, że nie miały dobrych wzorców do naśladowania, nie są przystosowane do samodzielnego życia. A my właśnie wdrażamy taki innowacyjny program, gdzie staramy się ich usamodzielniać. Nasi mieszkańcy z pewnej grupy wiekowej są dokształcani, wysyłani na kursy i staże. Dzięki temu są w stanie osiągnąć sprawność do życia w społeczeństwie. I mogą po pewnym czasie opuścić naszą placówkę. Pomagamy im znaleźć zatrudnienie, własny dach nad głową i środki do samodzielnego funkcjonowania.
radiomixx.pl: Co jest charakterystycznego w takich działaniach? Czym one się różnią?
JK: W DPS-ach działają różne pracownie terapeutyczne i mieszkańcy swój wolny czas spędzając tylko w tych pracowniach, nie mogąc rozwijać swoich zainteresowań czy pasji i przystosowywać się do samodzielnego życia. My współpracujemy z podmiotami na terenie miasta Płocka. Tam mogą zdobyć zawód kucharza, krawca, różnego rodzaju zawody, w których będą mogli znaleźć zatrudnienie. Staramy się wspierać naszych mieszkańców w tym samodzielnym życiu.
radiomixx.pl: Z kim współpracujecie w tym zakresie?
JK: Głównie współpracujemy z Fundacją Ekonomii Społecznej „Przystań”, która prowadzi bar mleczny na ul. Tumskiej. Tam nasi mieszkańcy odbywali praktyki, jako kucharze. Współpracujemy z firmą Levi’s, gdzie nasi mieszkańcy odbywali praktyki i staże, jako pomoc krawiecka. Organizujemy również kursy komputerowe dla naszych mieszkańców, by mogli wykształcić w sobie umiejętność obsługi komputera i podstawowych programów do codziennego użytku, by wykonywać jakieś prace biurowe.
radiomixx.pl: Do tych wszystkich zajęć potrzebne są narzędzia i sale szkoleniowe. Jak to wygląda od tej strony?
JK: Mamy u siebie pracownię komputerową, z której mieszkańcy mogą korzystać przez 12 godzin w ciągu dnia. Organizujemy kursy komputerowe. Firma, która organizuje te kursy dostarcza sprzęt komputerowy, jeżeli jest większa liczba mieszkańców. W maksymalnym momencie brało udział ok. 30 osób w takim kursie. Ułatwia to mieszkańcom kontakt z rodziną, zwłaszcza w czasie pandemii, gdzie od marca 2020 DPS-y są zamknięte, rodziny nie mogą odwiedzać. Ten kontakt jest jak najbardziej potrzebny. Mieszkańcy tęsknią, chcą się spotkać, a dzięki temu ten kontakt jest utrzymany.
Od tego roku mamy też nowe pracownie. Mamy pracownię technik komputerowych, audiowizualną, stolarską i obróbki drewna. Pracownię dla osób z cięższymi zaburzeniami, gdzie, za pomocą światła, zapachu i interakcyjnych urządzeń, mogą poznawać świat. Mamy pracownię ogrodniczą, kulinarną, krawiecką. Każdy znajdzie coś dla siebie. Zajęcia odbywają się codziennie, wedle predyspozycji, bo nie każdy jest na tyle sprawny, że mogą brać w tych zajęciach udział. Działa też pracownia fizjoterapii i rehabilitacji, jest systematycznie rozbudowywana. Posiadamy już krioterapię, magnetronik, zabiegi laserowe, ultradźwięki, zabiegi dla osób mających problem z poruszaniem się. Dokupiliśmy drugi UGUL, więc możemy podwoić codzienne wykonywanie zabiegów dla mieszkańców, których mamy 140.
Wielu mieszkańców, którzy docierali do naszego domu, było mieszkańcami leżącymi czy jeżdżącymi na wózkach. A świetny zespół fizjoterapeutów działa cuda i osoby, które się nie poruszały, teraz są w stanie bez urządzeń się poruszać. To jest nasz taki sukces.
radiomixx.pl: Ilu mieszkańców, korzystających z tego sposobu do ich uaktywniania zawodowego, społecznego, skorzystało?
JK: W sumie, z naszych działań skorzystało 60 mieszkańców. Dziesięciu podjęło zatrudnienie, kilka osób w Zakładzie Aktywizacji Zawodowej, kilka w firmie Levi’s. Niestety, jest to proces długi. Nabywanie umiejętności społecznych trwa kilka lat. Mam nadzieję, że kolejne osoby będą na drodze do osiągnięcia samodzielności. Mamy jedną osobę, którą będziemy w tym roku usamodzielniać. Niestety, proces polega też na tym, że musimy niektóre sprawy kierować do sądu, ponieważ osoby są umieszczane przez sąd. Ta droga proceduralna musi zostać przeprowadzona.
radiomixx.pl: Innowacyjne podejście jest przez was realizowane przez ostatnie 3 lata. Jak wyglądać będzie przyszłość i jaki cel sobie stawiacie? Pewnie dla was to też nowe doświadczenia.
JK: Bardzo nas cieszy, że te osoby podjęły zatrudnienie i usamodzielniły się. Niestety, czasy mamy, jakie mamy, trochę pandemia nam plany pokrzyżowała i mieszkańcy nie mogą opuszczać terenu. Mam nadzieję, że szybko wybrniemy z tej sytuacji. Mamy kolejne osoby na liście, by wysłać je na kurs komputerowy i praktyki zawodowe, celem usamodzielnienia się.
DOM POMOCY SPOŁECZNEJ W BRWILNIE NA FB
STRONA INTERNETOWA DPS BRWILNO
Centrum Ekonomii Społecznej „SPUTNIK" zadanie publiczne współfinansowane
ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego
Krzysztof Kisiel. Mistrz!
Zamów już dziś!
Sprzedaż wysyłkowa: https://rmixx.pl/sklep.html
Sklepy stacjonarne w Płocku: Dagna, Jachowicza 49 i PG Sport Arena (Orlen Arena).
Sklep Sportowy DAGNA PG SPORT ARENA