Hiszpania – nie tylko siesta i fiesta
ORLEN oraz Książnica Płocka zapraszają na kolejne wydarzenie z cyklu „Spotkania z kulturą”. Po inauguracyjnym wieczorze z kulturą turecką tym razem uczestnicy przeniosą się w zachodnią część basenu Morza Śródziemnego, a dokładnie do Hiszpanii. Na czwartkowym (14 grudnia) spotkaniu gość specjalny zaprezentuje wykład o kulturze Hiszpanii, a pracownicy kontaktowi zatrudnieni przy budowie Kompleksu Olefin III przeczytają fragmenty literatury iberyjskiej w oryginale.
Przed rozpoczęciem spotkania „Hiszpania – nie tylko siesta i fiesta” uczestnicy otrzymają materiały promocyjne oraz będą mogli obejrzeć materiał filmowy przygotowany przez Ambasadę Hiszpanii w Polsce. Gościem specjalnym będzie Eduardo Ramón Merino de Mena, Konsul i Radca ds. Kultury Ambasady Hiszpanii w Polsce. - Hiszpania to kraj o różnorodnych krajobrazach, zwyczajach i rozmaitej kuchni. Jedzenie w Andaluzji różni się od przysmaków z regionu Asturii czy hiszpańskiej Galicji. Mało kto wie także, że z Hiszpanii pochodzi wiele ciekawych i pożytecznych wynalazków, takich jak łódź podwodna, mop czy piłkarzyki. Dlatego też, chociaż wszyscy lubią fajną drzemkę, dobrą paellę czy pełne pasji flamenco, warto dowiedzieć się również o innych aspektach kultury i nauki Hiszpanii z pierwszej ręki - mówi Eduardo Ramón Merino de Mena, Konsul i Radca ds. Kultury Ambasady Hiszpanii w Polsce.
Na spotkaniu obecni będą także hiszpańscy pracownicy zatrudnieni przy budowie Kompleksu Olefiny III, którzy przeczytają w języku ojczystym dwa krótkie fragmenty literatury iberyjskiej przygotowanej przez Konsula Hiszpanii. Teksty zostaną następnie przetłumaczone na język polski i będą bazą do otwartej dyskusji. Eduardo Ramón Merino de Mena zapowiedział także specjalny bożonarodzeniowy akcent. Różnice językowe nie będą problemem, ponieważ spotkanie będzie symultaniczne tłumaczone (goście będą mogli korzystać z zestawów słuchawkowych).
Drugie „Spotkanie z kulturą” odbędzie się 14 grudnia (czwartek) o godz. 17.00 w Mediatece „eMka” Książnicy Płockiej im. Wł. Broniewskiego przy ul. Kościuszki 3b. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.
Celem cyklu „Spotkania z literaturą” jest prezentacja kultury – w szczególności literatury – z krajów, z których pochodzą zagraniczni pracownicy kontraktowi zatrudnieni przy budowie Kompleksu Olefin III (m.in. Koreańczycy, Hiszpanie, Hindusi, Malezyjczycy, Pakistańczycy, Turcy, Filipińczycy oraz przedstawiciele Turkmenistanu). ORLEN, jako firma odpowiedzialna społecznie i dobry sąsiad, pragnie pokazać mieszkańcom Płocka, że zagraniczni pracownicy kontraktowi to ludzie z interesującą kulturą. Dodatkowo ORLEN planuje zaprezentować, jak rozbudowa Kompleksu Olefin III wpłynie nie tylko na działalność Grupy ORLEN, która stanie się liderem przemysłu petrochemicznego, ale również na lokalny rynek pracy i gospodarkę. Szacuje się, że dzięki inwestycji zatrudnienie w koncernie wzrośnie o ok. 650 etatów. Natomiast wpłaty ORLENU z tytułu podatków od nieruchomości do budżetu gminy Stara Biała, na której terenie powstaje inwestycja, wzrosną o dodatkowe ok. 160 mln zł rocznie (z dotychczasowego poziomu ok. 5 mln zł.). Ponadto zwiększy się dostępność petrochemikaliów, co będzie podstawą dla rozwoju branży chemicznej w Polsce i spotęguje pozytywne efekty dla gospodarki.