Naszymi gośćmi są panie, Agata Sztygiel i Kamila Krakowska, pedagodzy szkolni w Zespole Szkół im. Stanisława Staszica w Gąbinie.
radiomixx.pl: Będziemy rozmawiać o Tygodniu Zdrowia Psychicznego, który prowadzą panie w swojej szkole. Jest on związany z problemem, jaki narasta, w związku z depresją. Zacznijmy od podstaw: czym jest depresja?
Agata Sztygiel: Pewnie większość z nas słyszała to określenie. Depresja to nie widzimisię, to nie słabość charakteru, to nie wybór. Depresja to choroba. Najczęściej kojarzy się ze złym samopoczuciem, smutkiem, niechęcią do życia. Gorszy dzień może zdarzyć się każdemu z nas. Jednak, gdy jest ich więcej, może to być objaw depresji i może wymagać to specjalistycznej diagnozy. Depresja nie jest reakcją na trudną sytuacją. Jej przyczyną może być zaburzenie chemii w mózgu, a ryzyko wzrasta, jeśli ktoś w rodzinie na nią chorował.
radiomixx.pl: Czy Tydzień Zdrowia Psychicznego to profilaktyka depresji? Czy istnieje coś takiego, jak profilaktyka przy depresji?
Kamila Krakowska: Celem Tygodnia Zdrowia Psychicznego jest upowszechnienie wiedzy na temat depresji i zwiększenie świadomości społecznej dot. Jej skutków. My widzimy, że młodzi ludzie nie radzą sobie z emocjami. Szczególnie teraz, kiedy odizolowanie trwa dość długo. Kontakt z rówieśnikami jest ograniczony i stąd nasza inicjatywa.
ASZ: Warto podkreślić, że nie tylko jest coś takiego, jak depresja młodzieńcza, ale pamiętajmy też o seniorach, którzy nie wiedzą, że chorują, albo nie proszą o pomoc. Czasem nachodzi ich myśl, że to już czas na umieranie. Właśnie ten lockdown całkowicie wyeliminowała osoby starsze ze społeczeństwa i relacji z innymi. Są zamknięci w domach, odcięci od bliskich. Nie mają z kim rozmawiać. Patrząc na nastolatków, którzy teraz są 24 godz. Na dobę w internecie, więc ich odizolowanie od innych osób bardzo mocno wpływa na ich zachowanie i niekiedy prowadzi do stanów depresyjnych.
radiomixx.pl: Co w związku z tym panie podjęły w tym Tygodniu? Nie możecie stworzyć ogólnego spotkania i wyrwać dzieciaków z lekcji online. Skupmy się na działaniach, które mają uświadomić rodzicom i dzieciom o chorobie i problemie? Jak to wygląda od tej strony?
KK: Każdego dnia proponujemy naszym uczniom, rodzicom, nauczycielom różne inicjatywy, by zwrócić uwagę na ten problem. Chciałyśmy trafić do młodych poprzez muzykę i film. Zaproponowaliśmy im różnych teledysków. Najciekawszym jest „Depresja to nie wstyd”. To cover muzyczny utworu „Dance Monkey”, który otwarcie mówi o depresji. Koncert Pogodny zorganizowany przez Stowarzyszenie „Aktywnie przeciwko depresji”. Zaproponowałyśmy obejrzenie tego koncertu. Proponujemy krótkometrażowe filmy, m.in. „Znikające dzieci. Nastoletnia depresja”. Film pokazuje codzienne życie z depresją i jak temat jest bagatelizowany. Przygotowałyśmy poradniki, materiały, broszurki, scenariusze lekcji dla nauczycieli, którzy chętnie współpracują. Został zorganizowany też konkurs plastyczny „Depresja w moich oczach”, gdzie wsparł nas radny pan Tomasz Nowacki, sponsorując nagrody.
ASZ: Nie możemy się doczekać rozstrzygnięcia tego konkursu. Jesteśmy bardzo ciekawe, jak dzieci widzą tę depresję, jak będą interpretować.
radiomixx.pl: Mam pytanie z innej strony. Czy liczą panie, że młodzież i rodzice, którzy biorą udział w Tygodniu Zdrowia Psychicznego w waszej szkole, otworzą się na tyle, że osoby, które czują, że mają problem i są w sytuacji przeddepresyjnej, zgłoszą się do pań? Czy to też cel, który chcą panie osiągnąć?
ASZ: Tak, chcemy uświadomić uczniów i rodziców, by nie być obojętnym i reagować na te zachowania. Żeby prosić o pomoc, co nie jest wstydem. Pomoc można otrzymać nie tylko od nas, ale od rodziców, przyjaciół, nauczyciel czy osoba życzliwa, ważna dla nas. Proponujemy też strony internetowe i fundacje, które mogą udzielić anonimowej pomocy.
KK: Podjęłyśmy współpracę z niektórymi fundacjami, które dają nam profesjonalne materiały i pomoc. Myślę, że nie zorganizowałybyśmy tej inicjatywy, gdyby nie było przekonania, że trafimy do kilku osób. Każda z nich jest ważna. A mamy pierwsze sygnały, że ktoś bardziej się otwiera.
radiomixx.pl: Jaka będzie najbliższa przyszłość? Czy później, po Tygodniu, po powrocie dzieci do szkół, będzie jakaś kontynuacja tego tematu?
ASZ: Mam nadzieję, że będziemy cyklicznie organizować taki Tydzień Zdrowia Psychicznego. Będziemy rozpowszechniać wszystkie materiały, których nie da się przekazać bezpośrednio. Cały czas będziemy prowadzić profilaktykę, rozmawiać, jak pomóc i uświadamiać, by nie być obojętnym i reagować na pierwsze sygnały.
FUN PAGE SZKOŁY - Zespół Szkół im. Stanisława Staszica w Gąbinie
PLEBISCYT "Z Tumskiego Wzgórza" - głosuj na książkę, wyślij sms na nr 73601, treść: SIT.7
Krzysztof Kisiel. Mistrz!
Zamów już dziś!
Sprzedaż wysyłkowa: https://rmixx.pl/sklep.html
Sklepy stacjonarne w Płocku: Dagna, Jachowicza 49 i PG Sport Arena (Orlen Arena).
Sklep Sportowy DAGNA PG SPORT ARENA