1 października br. w Szkole Podstawowej nr 5 na Radziwiu odbyła się promocja i prezentacja albumu fotograficznego "Wisła niepokorna". Autorami zdjęć są Jan Waćkowski i Tomasz Miecznik. Album zawiera zdjęcia z terenów powiatu płockiego dotkniętych powodziami w 1982 i 2010 roku oraz zagrożeniem powodziowym w 2021 roku.
Tomasz Miecznik i Jan Waćkowski podpisują album / fot. B. Miecznik
Naszym gościem jest Tomasz Miecznik, fotograf.
radiomixx.pl: Mijamy się często w czasie pracy. Moim (Michał Kublik) narzędziem pracy jest mikrofon, twoim aparat fotograficzny. Od ilu lat?
Tomasz Miecznik: Nie pamiętam. 10-15 lat? Musiałbym policzyć.
radiomixx.pl: Kiedy zrodziła się w tobie chęć, by fotografia była częścią twojej pracy?
Tomasz Miecznik: Kiedy powstał Portal Płock. Stałem się fotoreporterem. Dokumentując wydarzenia, musiałem się, siłą rzeczy, nauczyć robić to dobrze, żeby można było pokazywać te zdjęcia na zewnątrz, a nie tylko do szuflady, jak robiłem to wcześniej.
radiomixx.pl: Teraz mamy okazję oglądać twoje zdjęcia w albumie „Wisła niepokorna”. Są to zdjęcia, które dokumentują dwie powodzie – tę sprzed 40 lat, którą fotografował Jan Waćkowski i tę sprzed 10 lat, którą fotografowałeś ty i Jan Waćkowski.
Tomasz Miecznik: Jestem współautorem tego albumu. Główna zasługa po stronie Jana, bo to głównie jego zdjęcia są w albumie. Moje są na dostawkę. Starałem się fotografować te same miejsca, które fotografował pan Jan w 1982 i w 2010 roku. Razem fotografowaliśmy zagrożenie powodziowe kilka miesięcy temu w 2021 roku, kiedy Wisła bardzo niebezpiecznie dała znać o sobie. Podeszła prawie pod czubki wałów. Na szczęście tragedia z 1982 się nie powtórzyła.
radiomixx.pl: Pan Jan nie chce nic powiedzieć do mikrofonu, ponieważ panicznie boi się mówić. Powiedz mi, jak spoglądasz na zdjęcia pana Jana i później sam fotografowałeś te same miejsca – jakie miałeś odczucie jako fotograf?
Tomasz Miecznik: Przede wszystkim wrażenie robią fotografie z ludźmi. Ewakuacja w 1982 roku, ludzie z całym dobytkiem. Niejednokrotnie w jednej walizeczce, czasami na dwukółce, czasami na saniach przewozili wszystko, co mieli. Uciekali z domów jak stali, przez most jedyny wtedy na Wiśle. Te zdjęcia robią największe wrażenie na odbiorcy. Moje zdjęcia są głównie z powietrza. Fotografuję ostatnio dużo za pomocą drona. Staram się pokazać z szerszej perspektywy te same miejsca, które zostały dotknięte powodzią. I tak samo z wydarzeniami w 2010 roku. Tu miałem ułatwione zadanie, ponieważ pan Jan fotografował również ze śmigłowca i z samolotu. Ja z dronem starałem się ustawiać w tych samych miejscach i pokazać, jak wyglądają te tereny obecnie.
radiomixx.pl: Twoim zdaniem – kto powinien być głównym odbiorcą tego albumu?
Tomasz Miecznik: Mieszkańcy gmin nadwiślańskich, które zostały dotknięte powodziami w 1982 roku i w 2010 roku. Myślę, że oni będą najbardziej zainteresowani. Niejednokrotnie zobaczą swoje domy, a właściwie może tylko kominy i dachy. Może zobaczą swoich bliskich. Na pewno będzie to dla nich ciekawa lektura.
radiomixx.pl: Wydanie takiego albumu to spore przedsięwzięcie. Kto ci pomagał?
Tomasz Miecznik: Duże podziękowania należą się Marszałkowi Województwa Mazowieckiego – Adamowi Struzikowi. Prezydentowi Płocka – Andrzejowi Nowakowskiemu. Burmistrzowi miasta i gminy Gąbin – panu Krzysztofowi Jadczakowi. Bez nich pewnie nie doszłoby do skutku to wydawnictwo. Pomagał nam też radny z Radziwia, który jest bardzo zaangażowany w sprawy tej dzielnicy Płocka – Tomasz Kominek.
Albumy są dostępne w Informacji Turystycznej na Starym Rynku w Domu Darmstadt oraz w sklepie filatelistycznym na Tumskiej w Płocku.