1) Gdy w Polsce Wojciech Jaruzelski ze swoją ekipą planował stan wojenny, na wyspach brytyjskich królował synth pop, który zdominował listy przebojów z początku lat 80. Muzyka w od różnieniu od punka, była lśniąca, nowoczesna, melodyjna i rytmiczna. Zaś warstwa liryczna w kontraście do muzyki odnosiła się do mrocznej strony człowieka. Human League - Don`t You Want Me, Ultravox`s - Vienna, Soft Cell - Say Hello Wave Goodbay, Visage - Fade To Grey.
2) Fade To Grey, oryginalna wersja singla z 1980 roku. Visage. Zanim odrodził się Ultravox i przedstawił swój manifest - album Vienna - niejaki Steve Strange, kierownik klubów tanecznych Blitz i Hell, postanowił wydać płytę zawierającą muzykę odpowiadającą duchowi tamtych czasów. Tak narodził się Visage, który nie odniósł tak spektakularnego sukcesu jak wspomniany wcześniej Ultravox, Duran Duran czy też OMD. Fade To Grey pochodzi z pierwszej płyty, najbardziej znanej i najlepszej w dyskografii zespołu. TAR oryginalna wersja z 1979 roku z płyty Visage.
3) TAR w wersji z 1979. Teraz posłuchajmy Fade To Grey z 2009 roku, miks Michael Gray.
4) Współautorem na pierwszej płycie Visage, jest późniejszy lider Ultravox, Midge Ure. Głównym atrybutem muzyki nowofalowej, ochrzczonej stylem New Romantic były syntezatory. Najbardziej znany to oczywiście Yamaha DX 7. Ale romantycy nie bali się używać gitar czy też instrumentów smyczkowych. Kiedy w Polsce New Romantic stał się popularny, na wyspach brytyjskich, ten nurt przestał praktycznie istnieć. Krótkotrwała jednak moda pozostawiła sporo muzycznych perełek, o nich na pewno opowiem przy innej okazji. Visage rok 1980 WE MOVE, wersja oryginalna.
5) Tytułowy Visage - credo stylu synth pop ala Steve Strange
Nowe style, Nowe kształty,
Nowe metody, To rola,
której podejmuje się moja pasja
O moje oblicze
Efekty wizualne, Czasopisma,
Sposób na refleks,
Przeszłość, przyszłość w skrajnościach
rok 1980, wersja oryginalna z 12 calowego singla - Visage.
6) Twórca Visage, Steva Strange w swoich klubach lansował wykonawców z pierwszej połowy lat siedemdziesiątych - Roxy Music, Kraftwerk, Davida Bowie. Poczęło mu jednak brakować płyt. Pomysłem swoim zaraził kilku przyjaciół z grup Magazine, Rich Kids i nieaktywnego wówczas Ultravox. Visage - zespół z założenia efemeryczny, coś w rodzaju Silnej Grupy pod Wezwaniem Strange'a. Finalny produkt sesji nagraniowej okazał się jednak wyjątkowo trafiony - utwory Fade To Grey, Visage, Mind Of A Toy i Moon Over Moscow stały się prawdziwymi hitami na parkietach dyskotek, a Visage okrzyknięto twórcą i propagatorem nowej mody: "new romantic". Płyta Visage jest rzeczywiście pod każdym względem wzorcowa: zawiera utwory rytmiczne, melodyjne, mocno zelektryfikowane, śpiewane tęsknym głosem, opowiadające o miłości i przemijaniu. Tak to było na początku lat 80, na koniec dwie propozycje z The Face, The Very Best Of Visage: Mind Of A Toy, rok 1981, singiel 12 calowy i na koniec wersja wydana w 2010 roku Fade To Grey, miks Lee Mortimer.
Do usłyszenia Michał Kublik.